Wczytuję dane...

Krochmalenie pościeli — czy warto to robić?

Wydaje Ci się, że krochmalenie pościeli przeszło do lamusa? Że robiły to nasze babcie i mamy, a obecnie wystarczy wyprać pościel w pralce? Krochmalenie pościeli nie musi być żmudne ani trudne! Temu zabiegowi poddają pościel zwolennicy nienagannej czystości i higieny. Dowiedz się, dlaczego warto krochmalić pościel i inne tekstylia oraz na czym polega krochmalenie.

Czym jest krochmal?

Krochmal służący do pielęgnacji pościeli i innych tekstyliów robiony jest najczęściej na bazie skrobi ziemniaczanej, takiej samej, jakiej używa się w kuchni do robienia kisielu czy zagęszczania sosów i pieczenia ciast.

Skrobia jest cukrem znajdującym się w roślinach, między innymi właśnie w ziemniakach, dzięki czemu są one zwarte i nadają się nawet do produkcji klusek.

Krochmalu głównie używa się w hotelach oraz placówkach medycznych, jednak krochmaląc tekstylia w domu, można sprawić, że pościele, obrusy, firany, a nawet ubrania będą dłużej świeże i czyste.

Na czym polega krochmalenie?

Przez krochmalenie rozumiemy konserwowanie tkanin poprzez namaczanie ich w roztworze. Krochmal ogranicza osadzanie się kurzu, brudu, potu i rozwój bakterii. Tkaniny, które zostały poddane procesowi krochmalenia są dłużej świeże.

Jak często krochmalić pościel?

Krochmalenie pościeli to proces, który należy przeprowadzić co jakiś czas, ponieważ krochmal wypłukuje się z tkaniny. Można to robić przy każdym praniu pościeli. Im częściej, tym bardziej pościel będzie przyjemna w dotyku i czysta.

Jeśli jednak nie masz na to ochoty, radzimy, by krochmalić pościel jesienią i zimą, kiedy w powietrzu krąży dużo chorobotwórczych drobnoustrojów. Odpowiednie dbanie o pościel może przyczynić się do mniejszej zachorowalności na grypę, przeziębienia czy infekcje bakteryjne.

Pościel wykrochmaloną warto też zaproponować swoim gościom, by czuli się jak w luksusowym hotelu. Pachnąca, czysta pościel będzie świadectwem naszej dbałości o dom i uprzyjemni gościom pobyt.

Poza tym gość może być alergikiem albo osobą z obniżoną odpornością, dlatego tym bardziej warto zagwarantować mu bezpieczne i komfortowe miejsce do spania!

Krochmalenie pościeli — czy to ma sens?

Krochmalenie pościeli jest zabiegiem popularnym w hotelach, pensjonatach, domach gościnnych. Również restauracje chętnie korzystają z krochmalonych serwet i obrusów, ponieważ te po zabiegu lśnią czystością, ładnie pachną i elegancko układają się na stołach. Warto z krochmalu korzystać także w domu.

Domowy krochmal i preparat gotowy sprawią, że pościel nie będzie wchłaniać brudu i potu. Łóżko będzie więc bardziej higieniczne. Wolniej będą się w nim rozwijać roztocza, bakterie i wirusy.

Pościel będzie idealnie czysta przez dłuższy czas. Rzadziej będzie można ją prać w agresywnych detergentach, co jest korzystne dla osób z problemami skórnymi. Poza tym częste pranie osłabia włókna tkanin.

Warto też pamiętać, że krochmal wykorzystywany jest do łagodzenia stanów zapalnych skóry nawet u niemowląt! Jest to więc zdrowy środek do pielęgnacji tkanin, ale także delikatnej skóry nawet u najmłodszych i alergików. Stąd też krochmalenie pościeli nie jest pozbawione sensu, a może być wręcz zalecane.

Jeśli chodzi o względy estetyczne, to krochmal sprawia, że pościel mniej się gniecie. Osoby lubiące porządek będą zachwycone!

Warto wiedzieć, że krochmal tworzy na tkaninach barierę ochronną, dzięki czemu plamy nie wnikają we włókna. Jest to więc skuteczna technika ochrony obrusów, serwet i ściereczek przed zabrudzeniami.

Doskonałym pomysłem jest krochmalenie świątecznych nakryć stołowych, zwłaszcza że zwykle są białe, a mogą mieć styczność z zawiesistymi sosami czy intensywnie barwiącymi zupami.

Czytaj również:

Jak zrobić samodzielnie krochmal?

Krochmal można kupić w marketach, drogeriach i sklepach z chemią gospodarczą, jednak można go szybko, tanio i łatwo zrobić samodzielnie. Domowy krochmal jest skuteczniejszy niż gotowy produkt!

  1. Zagotuj litr wody.
  2. W szklance z zimną wodą rozpuść 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej.
  3. Dolej zimną wodę ze skrobią do gorącej i zagotuj całość maksymalnie kilka sekund. Zbyt długie gotowanie sprawia, że płyn nie działa.
  4. Do gotowego roztworu możesz dodać kilka kropli wybranego, naturalnego olejku eterycznego.
  5. Zbyt gęsty krochmal można rozprowadzić odrobiną zimnej wody.

Jeśli po ugotowaniu ryżu pozostanie Ci woda, masz gotowy krochmal ryżowy, idealny do krochmalenia obrusów.

Jaką pościel można poddać krochmaleniu?

Zanim zaczniesz krochmalić tekstylia, zwróć uwagę na to, jakie pościele masz w domu. Jeśli korzystasz z produktów poliestrowych, nie możesz ich krochmalić. Podobnie jest z pościelą z kory, flaneli czy satyny.

Możesz natomiast bez ograniczeń krochmalić gładkie pościele bawełniane i lniane, w tym poszewki haftowane. Ostrożnie należy obchodzić się z pościelą kolorową, która w wyższych temperaturach się wybarwia.

Krochmalenie pościeli w pralce

Jeśli wydaje Ci się, że krochmal należy wlać do pralki, to niestety mówimy STOP! Takie zachowanie może spowodować uszkodzenie urządzenia. Wystarczy jednak, że wypierzesz pościel, wyciągniesz ją z bębna i włożysz do garnka z przyrządzonym wcześniej krochmalem.

Po namoczeniu wystarczy pranie wyjąć, lekko odsączyć i ponownie włożyć do pralki na program płukania z wirowaniem. Po płukaniu pościel wystarczy wysuszyć i wyprasować.

Jeśli masz krochmal kupny, sprawdź na opakowaniu zalecenia producenta. Możliwe, że będzie można użyć go bezpośrednio w pralce.

Czytaj również:

Krochmalenie pościeli ręcznie

Krochmalenie ręczne nie jest jednak wcale skomplikowane. Najlepiej w tym przypadku użyć tkanin suchych, które po włożeniu do zagotowanego, gorącego krochmalu, znakomicie go wchłoną.

Pamiętaj, że bawełna i len nie boją się wysokich temperatur, więc nie musisz martwić się o to, że gorący krochmal wyrządzi im krzywdę. Może jednak się tak stać, jeśli pościel jest kolorowa i puszcza barwnik.

Warto pamiętać, że krochmalu powinno być tyle, by tekstylia swobodnie w nim pływały. Jeśli więc krochmalisz obrus, wystarczy miska z krochmalem, a jeśli domową pościel dla kilku osób, musisz przygotować wannę gorącego krochmalu.

Tekstylia powinny moczyć się w krochmalu przez kilka minut. Następnie można je wykręcić, rozwiesić do wysuszenia i wyprasować.