Pranie kołdry – jak to robić poprawnie?
Pranie kołdry dla wielu osób jest czynnością, której nie ma w planach dotyczących utrzymania czystości w domu. Szczególnie osoby starsze nie mają takiego nawyku z uwagi na to, że popularna przed laty puchowa pościel oraz brak pralek automatycznych praktycznie uniemożliwiały wykonanie takiego zadania.
Obecnie materiały, z których produkuje się kołdry są przystosowane do prania. Warto jednak wiedzieć, jak je wykonać, aby nie zniszczyć pościeli.
Dlaczego pranie kołdry jest istotne?
Pościel jest nieodłącznym towarzyszem nocnego wypoczynku, podczas którego przez wiele godzin pozostaje w kontakcie ze skórą. Nagromadzone na niej zanieczyszczenia, przy każdym ruchu unoszą się w powietrze i są wdychane przez śpiącą osobę.
Sen pod ciepłą kołdrą sprzyja też poceniu się, a wydzielana wilgoć wraz z tłuszczem i toksynami wnika w materiał i wypełnienie. To idealne środowisko do rozwoju bakterii. O tym, że tak się dzieje, można łatwo się przekonać, podnosząc poduszkę, która nie była prana przez wiele lat. Jej waga znacznie przewyższa tę z czasów nowości, co może świadczyć o ilości nagromadzonego w niej brudu.
Sen stanowi ważną część ludzkiego życia. Nocny wypoczynek pozwala organizmowi odpocząć i się zregenerować. Wyłączony układ nerwowy sprzyja odbudowie fizycznych uszkodzeń komórek mózgu czy neuroprzekaźników. Są one ważne dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej i oddalają ryzyko wystąpienia depresji.
Czas potrzebny na nocny wypoczynek zależy od wieku, jednak nawet osoby młode powinny poświęcać na sen 7-8 godzin. Aby przyniósł on właściwe efekty, powinien odbywać się w zdrowych warunkach. Zalicza się do nich między innymi czysta pościel – pozbawiona kurzu, brudu i alergenów.
Czy można prać kołdry w pralce?
Kilkadziesiąt lat temu pranie pierzyn czy poduszek z gęsiego puchu było możliwe tylko w specjalistycznych punktach. Obecnie kołdry są wypełniane nowoczesnymi materiałami, najczęściej w postaci nanorurek ze sztucznych włókien.
W sprzedaży są też dostępne kołdry, które również można poddawać zabiegom higienicznym, korzystając z pralek automatycznych. Natomiast w warunkach domowych nie jest zalecane pranie kołder puchowych. Te lepiej powierzyć specjalistom z profesjonalnej pralni.
Nietrudno sobie wyobrazić, że kołdra namoczona w wodzie staje się bardzo ciężka i trudno ją nie tylko wygniatać, ale również wypłukać czy odsączyć z wody po praniu. Dlatego na pytanie: czy kołdrę można prać w pralce, należy odpowiedzieć, że jest to najlepsza i najskuteczniejsza metoda.
Niestety luźne, chociaż przepikowane wypełnienie podczas prania może się przesuwać. Aby uniknąć zniszczenia pościeli, warto postępować zgodnie z kilkoma zasadami.
Zasady dotyczące prania kołdry
Pranie kołdry w pralce wymaga odpowiedniego przygotowania. Włożenie pościeli luzem do bębna, tak jak robi się to z bielizną czy odzieżą, prawie na pewno skończy się uszkodzeniem wypełnienia. Jak wyprać kołdrę, aby do tego nie doszło? Oto kilka zasad:
- przed praniem kołdry dokładnie skontroluj, czy nie ma w niej żadnych pękniętych szwów, rozdarć lub innych otworów, przez które wypełnienie może wydostać się na zewnątrz,
- sprawdź wagę kołdry oraz nośność bębna Twojej pralki, aby jej nie przeciążyć i nie doprowadzić do uszkodzenia,
- kołdrę zwiń w niezbyt ciasny rulon i zwiąż sznurkiem,
- umieść rulon w bębnie pralki,
- do środka dodaj kilka piłeczek tenisowych – podczas prania będą rozbijać wypełnienie i zapobiegną jego sklejeniu,
- dodaj do pralki proszek – pranie kołdry najlepiej wykonywać z dodatkiem sypkich proszków dla dzieci lub płynów. Unikaj kapsułek do prania,
- ustaw program prania przeznaczony do pościeli, a jeśli go nie masz, wybierz opcję prania jedwabiu lub delikatnych tkanin,
- po cyklu prania ustaw płukanie w dużej ilości wody i wirowanie na najniższych obrotach.
W ten sposób możesz wykonać pranie kołdry wełnianej czy pranie kołdry syntetycznej. Musisz jednak pamiętać, że każdy z tych materiałów ma inną tolerancję temperatury. Informacje na ten temat powinien podać producent. Dlatego przygotowując się do prania kołdry, zacznij od sprawdzenia metek.
Warto pamiętać, że drobnoustroje gromadzące się w pościeli giną w temperaturze 60°C. Do uzyskania pełnej czystości kołdry wskazane jest pranie jej właśnie w takiej wodzie. Niestety nie wszystkie materiały ją tolerują.
Jeśli producent zaleca pranie w 40°C, można jedynie liczyć na skuteczność detergentu. W takiej temperaturze można przeprowadzić pranie kołdry puchowej w pralce, jeśli pomimo wszystko zdecydujesz się zrobić to samodzielnie. Musisz też pamiętać, że pranie pościeli z pierza najlepiej robić bez wirowania.
Suszenie kołdry
Pranie kołdry wiąże się też z koniecznością późniejszego wysuszenia jej. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj pościeli poddajesz temu zabiegowi, gdyż zasada suszenia zawsze jest taka sama.
Pod żadnym pozorem mokrej kołdry nie wolno wieszać na sznurku czy kiju. Opuszczone w dół, nasiąknięte wodą, ciężkie wypełnienie będzie miało tendencję do przesuwania się. W konsekwencji kołdra ulegnie zniszczeniu.
Jeśli zdecydujesz się na pranie pierzyny, kołdry syntetycznej czy pranie kołdry wełnianej, zapewnij jej miejsce do suszenia w stanie rozłożonym. Może to być na przykład stojąca suszarka do bielizny.
Najlepiej suszyć kołdrę w przewiewnym miejscu, ale bez wystawiania jej na słońce. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla pierza i puchu, gdyż powoduje jego kruszenie. Zadbaj o bardzo dokładne dosuszenie kołdry. Pozostawiona w niej wilgoć będzie sprzyjać rozwojowi pleśni i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Jak często prać kołdrę?
Chociaż ciało ma kontakt z kołdrą przez osiem godzin dziennie, a niekiedy nawet dłużej, jej pranie warto przeprowadzać nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Latem, jeśli ciało intensywniej się poci, możesz to robić co 4 miesiące. Natomiast osoby ze skłonnością do silnych alergii powinny prać kołdrę raz w miesiącu.