Wczytuję dane...

Rozmiary pościeli. Jakie są popularne wymiary pościeli?

Rozmiary pościeli. Jakie są popularne wymiary pościeli?

Zakup pościeli wiąże się z podjęciem kilku ważnych decyzji. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem i kolorystyką, ale przede wszystkim rodzajem materiału i wymiarami. O ile nad tą pierwszą kwestią zwykle się pochylamy, wczytując się w cechy danego materiału, o tyle rozmiar często dobieramy „na oko”. Potem jednak okazuje się, że poszewka na kołdrę lub poduszki jest źle dopasowana, co bezpośrednio przekłada się na nasz komfort podczas snu.

Trzeba też przyznać, że często opisy produktów w sklepach internetowych z pościelą są dość lakoniczne i niekiedy możemy mieć problem z ich właściwym odczytaniem. Jeszcze gorzej, gdy trafimy na opis „rozmiar uniwersalny”. Wszystko to powoduje, że przed zakupem pościeli, zwłaszcza w sieci, warto dokładnie zapoznać się z niektórymi określeniami, z jakimi możemy się spotkać oraz ze sposobem odczytywania wymiarów. Wtedy z pewnością uda nam się dopasować idealne poszewki na naszą pościel.

Standardowe rozmiary pościeli dla dorosłych

Na ogół w opisie pościeli podawane są jej wymiary w centymetrach, ale mogą też pojawić się określenia „pościel jednoosobowa”, „pościel dwuosobowa”, „pościel uniwersalna” oraz „pościel dziecięca”. Co kryje się pod tymi nazwami?

Pościel jednoosobowa, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do spania dla jednej osoby. Standardowy rozmiar w Polsce dla pościeli jednoosobowej to 160 x 200 cm. Taką pościel najczęściej wybierają osoby śpiące w pojedynkę, młodzież lub pary lubiące mieć osobne kołdry.

Pościel dwuosobowa, to naturalnie pościel dla dwóch osób o standardowych wymiarach 200 x 220 cm na kołdrę i 70 x 80 cm na poduszki. Taka pościel jest odpowiednio długa i szeroka, by zapewnić parze komfort snu, bez odkrywania siebie nawzajem w nocy.

Pościel uniwersalna to taka, pod którą mogą swobodnie spać jedna, jak i dwie osoby. Taką pościel warto mieć w domu, gdy bywa, że nocują u nas goście. Uniwersalna pościel zwykle posiada wymiary 180 x 200 cm lub pościel 200 x 200 cm, czyli nieco większa od pościeli pojedynczej i nieco mniejsza od podwójnej.

Przeczytaj również: Ciepła kołdra na zimę, jak wybrać?

Wymiary pościeli dla dzieci

W sklepach możemy znaleźć także pościel dla dzieci. Najmniejsze poszewki o wymiarach 60 x 100 i 60 x 120 cm to pościel do łóżeczka, zatem odpowiedni wybór dla niemowląt. Z kolei pościel o wymiarach 100 x 135 cm i 100 x 140 cm z poduszką 50 x 60 cm będzie odpowiednia dla 2-4 latków. Oczywiście z uwagi na to, że dziecko szybko rośnie, kołdra powinna być wymieniona zaraz, gdy zauważymy, że niedostatecznie zakrywa ciało dziecka w czasie snu. Z tym jednak nie ma większego problemu, gdyż ten fakt zwykle zbiega się także z wymianą łóżka. To dobry moment, by zakupić nowy komplet pościeli o wymiarze 140 x 200 cm, która z pewnością wystarczy mu na dłużej, nawet na kilka lat.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rozmiaru pościeli?

Jak widać, rozmiar pościeli ma duże znaczenie przy jej wyborze. Kupując pościel w od polskiego producenta, możemy mieć pewność, że posiada produkty w standardowej rozmiarówce, co nie nastręczy nam większych kłopotów podczas zakupów. Ale za granicą oraz na zagranicznych stronach internetowych możemy spotkać się także z innymi wymiarami, na przykład 140 x 200 cm, 150 x 200 cm na kołdrę oraz poszewkami na poduszki 50 x 60 cm. Jeżeli więc zakupiliśmy kołdrę i poduszki za granicą o takich wymiarach, nie dopasujemy do nich pościeli wśród standardowej, polskiej wymiarówki. Warto mieć to na względzie. Poza tym powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar materaca, rodzaj łóżka oraz nasze osobiste wymagania.

Dobrze dobrana pościel ma w całości zakrywać powierzchnię materaca, a nawet może nieco zwisać w dół. Nie powinna jednak być tak duża, by ciągnąć się po ziemi. Rodzaj łóżka ma ścisły związek z wyborem wielkości kołdry. Jeśli posiadamy łoże małżeńskie, naturalnie wybierzemy większą pościel niż na łóżko jednoosobowe. Szczególnie ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru pościeli do łóżeczka dziecięcego. Gdyby kołdra była za duża i za ciężka, mogłaby nawet utrudniać niemowlakowi oddychanie, który nie potrafi jeszcze się odkryć lub zakryć, gdy czuje w nocy dyskomfort. Zatem nigdy nie kupujmy większej pościeli dla niemowlak, by mógł z niej dłużej korzystać, chcąc zaoszczędzić pieniądze. Musi być dobrana do wymiarów łóżeczka.

Przeczytaj również: Pościel 3D - czym jest i jaką wybrać?

Na koniec weźmy pod uwagę własny komfort podczas odpoczynku nocnego. Niejeden uwielbia spać szczelnie otulonym kołdrą, szczególnie w sezonie zimowym. Inni wolą mieć częściowo odkryte ciało, na przykład jedną nogę. Źle dobrany rozmiar pościeli może powodować irytację i trudności w zasypianiu, co z kolei przełoży się na nasze samopoczucie i koncentrację w ciągu dnia. Pamiętajmy także o tym, żeby poszewka na kołdrę i poduszkę była dopasowana do ich wymiaru. Źle dopasowane poszwy bardzo utrudniają ułożenie w nich kołdry i poduszek. Nawet niewielkie niedopasowanie może sprawić, że kołdra i poduszka będą się nieestetycznie zwijać, co może negatywnie wpłynąć na ich strukturę i sprężystość i oczywiście na nasz komfort. Z kolei zbyt duża poszwa będzie nieestetycznie zwisać, a kołdra będzie się w nich zwijać i rolować, co również nie wpłynie dobrze na nasz komfort podczas snu.