Jak prać poduszki i kołdry?
Czy wyobrażasz sobie sen bez ulubionej kołdry i poduszki? Dla wielu z nas możliwość położenia się w świeżej pościeli po ciężkim i długim dniu to największa przyjemność. Wygodna poduszka oraz przyjemna w dotyku kołdra zapewniają komfort podczas snu, podnosząc jego jakość. Jednak by tak było, wymagają one regularnego prania. Dla niektórych może się to wydawać niewykonalne, by zmieścić dużą i grubą kołdrę do bębna pralki. Często zwykłe pranie zastępujemy całodziennym wietrzeniem pościeli. Oczywiście ma to swoje zalety, ale z pewnością nie zastąpi prania. Dlaczego należy prać kołdrę i poduszkę? Jak często to robić? I jak wyprać kołdrę w pralce wykonaną z materiałów syntetycznych oraz naturalnych?
Dlaczego koniecznie trzeba prać kołdry i poduszki?
Kołdra i poduszka to rzeczy, z których korzystamy każdego dnia. Mają one bezpośredni kontakt z naszą skórą i drogami oddechowymi. Jednocześnie bez odpowiedniej higieny szybko mogą stać się siedliskiem kurzu, roztoczy i grzybów, których długotrwałe wdychanie jest bardzo niebezpieczne. Może to doprowadzić do nasilenia objawów alergii, a nawet rozwinięcia się astmy. Poza tym w okresie letnim kołdra i poduszka są narażone też na wchłanianie naszego potu, który wydzielamy pod wpływem wysokich temperatur. Nawet jeśli kołdra jest lekka i przewiewna, wymaga regularnego odświeżania.
Pranie kołdry i poduszki to nie opcja – to warunek, by były one bezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Regularna zmiana poszewek nie wystarczy, gdyż szkodliwe mikroorganizmy bez problemu przenikają do wnętrza kołdry i w niej się rozwijają. Kołdra prana rzadziej niż raz na pół roku stanowi więc doskonałe środowisko do rozwoju setek, jeśli nie tysięcy mikroorganizmów wywołujących choroby układu oddechowego, zmiany skórne czy nawet zapalenie zatok. Ale to nie wszystko. Regularne pranie kołder i poduszek wpływa też na ich żywotność. Podczas prania wnętrze kołdry i poduszki ulega rozbiciu, dzięki czemu wkład nie staje się twardy i zbity, a kołdra nadal jest miękka i przyjemna w dotyku.
Przeczytaj również: Pościel z mikrowłókna - czym jest?
Jak wyprać poduszkę z pianki?
Zanim rozpoczniemy proces prania naszej pościeli, musimy uważnie przyjrzeć się oznaczeniom na metkach. Zwykle umieszczone są na nich informacje dotyczące materiału, z jakiego jest wykonana poduszka czy kołdra oraz pewne zalecenia dotyczące ich czyszczenia. Należy wziąć je pod uwagę, gdyż pranie poduszek w nieprawidłowy sposób lub w zbyt wysokiej temperaturze może je trwale zniekształcić i zniszczyć. I tutaj słowo przestrogi: pranie poduszek w pralce nie zawsze jest możliwe.
Na przykład popularne poduszki z pianki nie mogą być prane w pralce. Aby zadbać o higienę piankowej poduszki, najlepiej zdjąć z niej poszycie i uprać je osobno zgodnie z zaleceniami na metce, natomiast samą piankę wyczyścić ręcznie przy użyciu wilgotnej szmatki. Ważne jest, by poduszka nie wciągnęła zbyt dużo wody i po czyszczeniu dokładnie wyschła. W przeciwnym razie bardzo szybko pojawią się w niej zarodniki pleśni, których wdychanie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Jak często należy prać kołdry?
Jak wspomnieliśmy, pościel, a zwłaszcza kołdra powinna być prana nie rzadziej niż raz na pół roku. Warto na ten cel wybrać ciepły i słoneczny dzień, by po wypraniu kołdra mogła szybko wyschnąć na słońcu. Gdy będzie zbyt długo wilgotna, może zacząć nieprzyjemnie pachnieć, a ponadto rozwiną się w niej zarodniki grzybów.
W jakiej temperaturze należy prać kołdrę, a w jakiej poduszki?
Temperatura prania w pralce kołder i poduszek zazwyczaj jest podana na metce produktów. Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż zbyt wysoka temperatura sprawi, iż pościel ulegnie zniekształceniu lub skurczeniu. A nawet jeśli się tak nie stanie, jej włókna ulegną znacznemu osłabieniu, przez co będzie bardziej podatna na rozerwanie i szybciej się zużyje. Na ogół w pralce pierzemy kołdrę wykonaną z wiskozy i tkanin poliestrowych. Optymalna temperatura prania kołder i poduszek to 60 stopni, chyba że metka wskazuje inaczej. Pranie powinno być zakończone lekkim odwirowaniem, by pozbyć się nadmiaru wody.
Czytaj więcej: Ciepła kołdra na zimę, jak wybrać?
Suszenie kołdry
Nieprawidłowe suszenie kołdry również może przyczynić się do jej zniszczenia czy odkształcenia. Pamiętajmy, że suszenie w ostrych promieniach słonecznych spowoduje, iż zostanie zaburzona struktura kołdry oraz ulegną deformacji włókna użyte do jej wypełnienia. Zatem pranie i suszenie kołdry w bardzo upalny dzień nie jest najlepszym pomysłem. Kołdrę powinno się suszyć rozłożoną w całości na płaskiej powierzchni, aby mogła schnąć równomiernie. Nie należy przetrzymywać mokrej kołdry w bębnie pralki, gdyż grozi to powstaniem nieprzyjemnego zapachu wilgoci, który może utrzymywać się zarówno w pościeli, jak i w pralce nawet przez kilka tygodni.
Jak wyprać kołdrę z pierza?
Kołdry z pierza, choć bardzo ciepłe i wytrzymałe, są też wyjątkowo ciężkie i nieporęczne. Ale one również wymagają regularnego prania. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest oddanie jej do czyszczenia do profesjonalnej pralni. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, iż kołdra nie zmieści się do naszej domowej pralki lub też ulegnie zniszczeniu. Profesjonalne pranie dysponują odpowiednim sprzętem oraz detergentami, by uprać kołdrę z pierza, nie naruszając jej delikatnej struktury.
Pranie kołdry - cenne uwagi
A oto garść cennych wskazówek, które sprawią, że pranie pościeli zakończy się sukcesem:
1. Poduszki i kołdrę pierz zawsze osobno.
2. Piorąc pościel z naturalnych materiałów, użyj detergentu bez enzymu, gdyż wpływa on szkodliwie na pierz czy puch, obniżając ich izolację termiczną.
3. Do suszarki włóż piłeczki tenisowe lub gumowe piłki do prania. Pozwolą one rozbić równomiernie wsad kołdry, tak by nie powstały w niej nierówności.
4. Po wyjęciu kołdry i poduszki z suszarki wstrząsaj nimi co 15 – 20 minut, aby pozbyć się ewentualnych zbić wsadu.
5. Przed ponownym użyciem dokładnie sprawdź, czy kołdra i poduszka są całkowicie suche.
Sprawdź również: Kołdra podwójna lato zima
Kiedy należy wymienić kołdrę i poduszkę?
Nawet pomimo skrupulatnego dbania o higienę i stan naszej pościeli, w końcu nadejdzie taki czas, gdy kołdra i poduszka będą wymagały wymiany. Jak go nie przegapić? Na ogół zaleca się wymianę kołdry co 5 – 10 lat, w zależności od jej jakości, stanu poszycia i wsadu, a poduszkę co 2 lata. Ponadto pościel wymieniamy częściej, jeżeli mamy problem z nadmiernym poceniem się w nocy, jeżeli wsad kołdry po starannym praniu i suszeniu nadal jest zbity i twardy oraz gdy zauważymy, że poszycie już pożółkło. Pamiętajmy, by nie zwlekać z wymianą kołdry i poduszki, gdy zauważymy ich pierwsze oznaki zużycia.