Wczytuję dane...

Pościel z mikrowłókna - czym jest i co warto wiedzieć?

Co to jest mikrowłókno?

Mikrowłókno (mikrofibra) jest niezwykle delikatna, chłonna, perfekcyjnie ściąga kurz. Ściereczka z mikrofazy idealnie więc nadaje się do domowych porządków - nie trzeba już mieć całej baterii szmatek i ścierek. Wystarczy jedna, dzięki której kurz zetrzeć można z każdego, nawet najdelikatniejszego przedmiotu jak kryształ, lustro, lampa, bez obawy o zarysowanie czy roztarcie brudu. Równie dobrze mikrofibra sprawdza się na sucho jak i na mokro. Po zakończeniu porządków ścierkę wystarczy wyprać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu - nie ma konieczności wrzucania jej do pralki.

Niesamowita chłonność mikrowłókna sprawia, że jedna ściereczka wielorazowego użytku eliminuje konieczność systematycznego kupowania papierowych ręczników. Jakby tego wszystkiego było mało, mikrowłókno występuje pod kilkoma różnymi postaciami, z których każda ma swoje indywidualne walory. Znajdziemy więc w sklepach mikrowłókno przypominające swą śliskością jedwab, albo przeciwnie - mięsisty plusz czy aksamit. Mikrowłókno w postaci małych i dużych ścierek, a także nakładki na mop z mikrowłókna - najczęściej mają postać frędzli czy miotełek. 

No i oczywiście, obok wszelkich mikrofazowych akcesoriów porządkowych znajdziecie także pościel z mikrowłókna. I nad tym zastosowaniem magicznego materiału warto pochylić się trochę dłużej. 

pościel z mikrofibry

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

O zastosowaniu mikrofazy do szycia kompletów pościeli przesądza jej niezwykłą miękkość, przyjemność w dotyku, chłonność oraz fakt, że jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, co oznacz, że nie szkodzi jej nawet częste pranie w wysokich temperaturach. Mikrofibra jest niebywale przyjazna dla skóry. Latem, chłodzi niczym bawełniana czy jedwabna satyna, zimą sprawia, że nasze ciało nie ma problemów z termoregulacją - kołdra z mikrofibry grzeje tak przyjemnie, że nie potrzebujemy dodatkowego koca (zobacz: Koce z mikrofibry). Nie bez powodu pościel z mikrowłókna satynowego uznawana jest obok tego z satyny bawełnianej  i jedwabnej za jedną z najlepszych pościeli na rynku.

Pościel z mikrowłókna 140x200

Ta miękkość i delikatność ma także duże znaczenie dla osób mających problemy skórne jak AZT czy alergie kontaktowe. Mikrofibra nie podrażnia, daje komfort spokojnego snu. Wśród licznych zalet mikrowłókna poliestrowo-poliamidowego podkreśla się także zapobieganie rozwojowi roztoczy i bakterii. Jest to więc doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego, w którym łóżko służy nie tylko do spania, ale także jest centrum życia: tu człowiek pakuje się z komputerem i przekąskami, tu usadza znajomych, kiedy braknie krzeseł. Nawet zostawiona na wierzchu pościel nie stanie się szybko siedliskiem kłopotliwych drobnoustrojów. 

Osobom, które marzną zawsze i wszędzie, warto polecić pościel z mikrowłókna polarowego.To gęsto tkane mikrowłókno dobrze zatrzymuje ciepło i jest idealne na chłodne dni. Szyta z niego pościel przepuszcza powietrze i jest wyjątkowo miękka w dotyku. Można ją porównać do pościeli z flaneli bawełnianej, ale jest nieco cieplejsza i zdecydowanie trwalsza.

Sprawdź także: Ciepła kołdra na zimę

pościel

Jak konserwować pościel z mikrowłókna?

Pościel z mikrowłókna bez obaw można prać w pralce nawet w wysokich temperaturach. Przy pierwszym praniu mikrofibra może się minimalnie skurczyć, ale po pierwsze, nie na tyle, żeby zmienić rozmiar poszwy czy poszewki, a po drugie - podczas żadnego kolejnego prania taka sytuacja już się nie powtórzy. 

W zależności od grubości włókna, będzie schła w różnym tempie, ale na pewno szybciej niż bawełniana. Po wyschnięciu pościel z mikrofazy będzie lekko wymięta, ale nie ma konieczności jej prasowania.Ujmijmy sprawę tak: jeśli masz ochotę prasować pościel z mikrowłókna, bez problemu podda się ona żelazku, ale jeśli prasować nie lubisz, już po pierwszej nocy pościel będzie wyglądała jak wyprasowana. 

Mikrofibra utrzymuje ten sam poziom miękkości przez cały okres użytkowania. Nie traci swoich właściwości pod wpływem prania. Pościel z mikrowłókna satynowego może się lekko zmechacić, ale nie wpływa to ani na jej estetykę, ani na komfort użytkowania. 

Czytaj również: Kołdra podwójna Lato Zima

Pościel z mikrowłókna opinie

Pościel z mikrowłókna ma zarówno pozytywne opinie, jak również negatywne. Część osób, które miały negatywne doświadczenia z pościelą z mikrowłóknem chętniej zmieniały ją na pościel satynową.

Pościel z mikrowłókna jest elegancka, komfortowa i równie warto kupić ją dla swojej rodziny, jak na prezent.Trwała, atrakcyjna wizualnie i nowoczesna stanie się ozdobą każdej sypialni.