Wczytuję dane...

Kołdra na każdą porę roku - czy istnieje złoty środek?

Kołdra 4 pory roku –  nowoczesne rozwiązanie na lata

Kołdra cztery pory roku składa się z dwóch kołder – jednej, cienkiej, letniej oraz drugiej, grubszej, zimowej. Obie kołdry są połączone za pomocą napów, rzepów bądź zatrzasków. W rezultacie zimą używa się spięte dwie kołdry, a podczas pozostałych pór roku wystarczy zazwyczaj jedna rozpięta kołdra (zwłaszcza wiosną i jesienią).

Podwójna kołdra jest nazywana także kołdrą całoroczną lub wielosezonową. Spełnia wszystkie oczekiwania nocnego okrycia – ogrzewa w zimowe i chłodne wieczory oraz okrywa w letnie i duszne noce. Ponadto zapewnia cyrkulację powietrza, zatem latem nie będziemy się pod nią pocić. Kołdra 4 pory roku 140x200 jest dostosowana do temperatury panującej w sypialni.

Ogromną zaletą kołdry podwójnej lato zima jest to, że można ją długotrwale użytkować. To wydatek na wiele lat zdrowego i bezpiecznego snu. Kołdra cztery pory roku (zarówno 160 x 200, jak i 200 x 220) spełnia oczekiwania osób, które nie mają miejsca w sypialni na przechowywanie zarówno cienkich, letnich koców, jak i grubych, zimowych pierzyn. Kołdry spinane to specjalny rodzaj okrycia do snu, który zadowoli każdego.

kołdra 4 pory roku

Kołdra całoroczna – wypełnienie ma znaczenie

Kupując podwójną kołdrę, warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia, które ma decydujący wpływ na czas użytkowania, poziom ciepłoty oraz stan zdrowia. Najstarszym typem są kołdry wełniane i kołdry puchowe, które posiadają właściwości oddychające i izolujące. Dzięki temu są to kołdry lato zima, ponieważ latem jest pod nimi chłodno, a zimą – ciepło. Kołdry wypełnione wełną są zazwyczaj puszyste i świetnie sprawdzające się u osób cierpiących na reumatyzm, zapalenie mięśni i zwyrodnienia kręgosłupa. Warto także wiedzieć, że wełna może uczulać, zatem nie jest wskazana dla alergików. 

Kołdra całoroczna z wypełnieniem puchowym czy pierzem lub wełna jest niezwykle wygodna, doskonale chroni przed zimnem i jednocześnie pozwala skórze oddychać oraz odprowadzać wilgoć. To doskonały wybór dla osób, które poszukują kołdry na cztery pory roku i chcą jednorazowo zainwestować pieniądze w dobrej jakości produkt. Minusem kołder z naturalnym wypełnieniem jest to, że nie nadają się dla alergików. Najlepsza dla nich będzie kołdra termiczna syntetyczna –  wypełniona puchem w formie poliestrowego granulatu, który nie przyciąga ani roztoczy kurzu domowego, ani nie stwarza warunków do rozwoju grzybów i pleśni. 

Kołdra antyalergiczna na 4 pory roku syntetyczna
 nawet przy częstym praniu nie traci swojego pierwotnego kształtu. Inne wypełnienia z materiałów syntetycznych to włókna poliestrowe i silikonowe – doskonałe rozwiązania dla alergików, ponieważ włókna nie gromadzą kurzu i można je często prać, bez obaw o zniekształcenie. Są to m.in. puszyste włókna poliestrowe rurkowe spiralne silikonizowane. 

Kołdra podwójna lato zima – jaka poszewka?

O wytrzymałości kołdry decyduje nie tylko rodzaj wypełnienia, ale także materiał poszewki. Z poszyciem mamy bezpośredni kontakt, zatem ważne jest to, aby było przyjemne i zdrowe dla skóry. Dobrym wyborem jest poszycie z dużą domieszką włókien naturalnych, np. bawełniane. Poszycie bawełniane jest naturalne, higieniczne i umożliwia dobrą wentylację. 

Nieco tańsze są poszewki bawełniano-poliestrowe, które zapewniają świetną wentylację oraz są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.  A to bardzo ważne, gdy użytkujemy kołdrę 4 pory roku, bo musimy mieć pewność, że spełni swoje zadania przez kilka lat. Bardzo przyjemne w dotyku są poszewki satynowe i jedwabne, które są używane najczęściej w kołdrach na lato. 

kołdra puchowa

Kołdra cztery pory roku – zwróć uwagę na łączenie

Kołdra 4 pory roku to kołdra łączona, dwuelementowa i dwuczęściowa za pomocą spinek, rzepów, zatrzasków lub napów. Kupując zatem kołdrę całoroczną i chcąc ją użytkować przez kilka lat, trzeba wybrać taki model, którego łączenia są solidne i niezawodne. Najwygodniejszym rozwiązaniem są zatrzaski, bo nie pozwalają na przedostanie się zanieczyszczeń do materiałów. Mniej komfortowe są rzepy, ponieważ po latach używania mogą się odrywać i być niestabilne. Co więcej – rzepy w kołdrze całorocznej mogą się nagle rozczepić. Kupując podwójną kołdrę, należy także pamiętać o tym, że bardzo ważne są szwy. Tylko precyzyjnie uszyta kołdra cztery pory roku 200x 220 posłuży na lata. Bowiem z czasem wypełnienie może się przemieszczać i wypadać z poszewki, jeżeli szwy nie będą mocne i stabilne.

Podsumowując, kołdra całoroczna może być najlepszą kołdrą do sypialni, ponieważ zaoszczędzimy dzięki niej miejsce oraz pieniądze. To kołdra termiczna, która zapewnia zdrowy i bezpieczny sen.