Wczytuję dane...

Jak często zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel?

Sypialnia i łóżko to miejsca, w których spędzamy jakąś 1/3 doby. I bez wątpienia jest to najprzyjemniejsza część tych 24 godzin, gdyż sen i odpoczynek w świeżej, miękkiej pościeli to coś, o czym marzy każdy z nas po ciężkim i długim dniu… No właśnie, lubimy spanie w świeżej pościeli, ale w związku z tym jak często ją zmieniamy? Okazuje się, że większość z nas nie ma nawyku regularnego zmieniania pościeli. Jakie mogą być tego efekty? Dlaczego więc to tak istotne, by dbać o częstą zmianę pościeli?

Dlaczego zmiana pościeli jest ważna

Jak już wspomnieli, najlepszy sen to taki, gdy mamy możliwość spać w czystej pościeli, na wygodnym łóżku. I rzeczywiście, świeża, miła w dotyku pościel znacząco podnosi komfort snu i pomaga szybciej zasnąć. Ale o wiele ważniejsze jest to, że częsta zmiana pościeli chroni nasze zdrowie. W jaki sposób? Na przykład rzadko prana poszewka poduszki może zaostrzać stany trądzikowe na twarzy lub przyczynić się do wystąpienia nowych wyprysków.

Dlatego osoby zmagające się z cerą problematyczną, przetłuszczającą się lub trądzikową powinny zwracać szczególną uwagę na częstą wymianę poszewki. Podobnie długo niezmieniana pościel, zwłaszcza poszewki przyczyniają się do szybszego przetłuszczania się włosów. Długo niezmieniana pościel może też wzmóc reakcje alergiczne u osób uczulonych na kurz czy roztocza. Dlaczego? Wszystko przez to, co skrywa w sobie taka pościel…

Co "siedzi" w pościeli?

Chociaż zdecydowana większość z nas udaje się do spania po kąpieli, pościel z czasem także się brudzi. Przy bezpośrednim kontakcie z naszym ciałem pochlania ona pot i inne wydzieliny z ciała czy włosów, resztki martwego naskórka czy sierść zwierząt. Nie jest też odporna na osadzanie się kurzu i innych drobnoustrojów. Wszystko to stanowi idealne środowisko do rozwoju niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii i grzybów. Śpiąc w takiej pościeli, narażamy się, iż dostaną się one do naszego układu oddechowego, skutkując rozwojem chorób takich jak astma czy alergia. W przypadku wrażliwych osób mogą też powodować choroby skórne.

Jak często trzeba zmieniać kołdrę?

Regularna zmiana pościeli, czyli poszewki na poduszki i kołdry to jedno. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że także inne elementy pościeli wymagają wymiany. Chodzi o poduszki i kołdrę. Te również z czasem ulegają zużyciu, mogą się w nich gromadzić opisane wcześniej drobnoustroje. I chociaż kołdrę i poduszki na ogół można prać, musimy pamiętać, iż częste pranie osłabia włókna, z jakich są wykonane, a także bezpowrotnie zniekształca ich strukturę.

Z tego względu po jakimś czasie kołdra może nie tylko ulec naturalnemu zużyciu, ale wręcz stracić swoje pierwotne właściwości. To samo tyczy się wypełnień poduszek. Aby więc zadbać o zdrowy sen, starajmy się wymieniać kołdrę i poduszki mniej więcej co 2 lata. Oczywiście kluczowe będą tu objawy zużycia, tj. zmiana koloru kołdry z białego na pożółkły, utrata sprężystości wypełnienia oraz powstałe dziury czy rozprucia w poszyciu.

Co ile zmieniać pościel?

Wymiana pościeli, czyli prześcieradła, poszewek na poduszki i na kołdrę, powinna odbywać się zdecydowanie częściej. Natomiast nie ma sztywnej reguły mówiącej o tym. Osoby zmagające się z nadpotliwością z pewnością zechcą wymieniać pościel częściej niż ci, którzy nie mają takiego problemu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób, które śpią ze swoimi pupilami, lub też chorują na astmę czy mają alergię na kurz i roztocza.

Zasadniczo więc pościel nie powinna być wymieniana rzadziej niż raz na miesiąc. Jednocześnie trzeba przy tym pamiętać, że częste pranie pościeli w pralce w wysokiej temperaturze osłabia jej strukturę i przyspiesza zużycie. We wszystkim więc należy zachować rozsądek, pamiętając, iż najważniejsze jest nasze zdrowie.

Jak prać pościel?

Aby nie uszkodzić pościeli w praniu, należy dokładnie czytać oznaczenia na metkach i zgodnie z nimi dopasować temperaturę oraz tryb prania. Warto przy tym pamiętać, aby nie przeładowywać pralki, kiedy pierzemy pościel, unikać prania pościeli z ręcznikami oraz dokładnie wysuszyć pościel do praniu zanim schowamy ją do szafki lub obleczemy w nią kołdrę.

Przeczytaj koniecznie:

Jak długo wietrzyć pościel?

Wietrzenie to również dobry sposób na odświeżenie pościeli i pozbycie się z niej roztoczy, bakterii i drobinek kurzu. Wystarczy około 20 – 30 minut na świeżym powietrzu, aby pościel odzyskała świeżość i sprężystość po nocy.