Wczytuję dane...

Jak dbać o pościel? Praktyczne porady

W każdym gospodarstwie domowym jest specjalna szafa bądź szuflada, w której trzyma się pościel, ręczniki, ścierki i obrusy czyli bieliźniarka. Zwykle panuje w niej idealny porządek, a nad perfekcyjnie ułożonymi tekstyliami unosi się delikatny zapach detergentów. Dbałość o pościel oraz inne domowe tekstylia wymaga skrupulatności. Tylko wtedy zachowają one swoje kształty, kolory i właściwości na długie miesiące, a nawet lata. Konserwacja poszczególnych rodzajów materiałów wymaga stosowania różnych środków piorących czy temperatur prasowania. Są też na pewno takie tekstylia, które wymagania mają niewielkie, ale też i niewielką trwałość. Dziś słów kilka o tym jak dbać o pościel i jak sprawić, żeby służyła nam jak najdłużej.

Rodzaj materiału, a wytrzymałość pościeli

Pościel do domowego użytku najczęściej szyta jest z tkanin bawełnianych, w tym kory i flaneli. Gruba gramatura tkaniny zapewnia jej większą wytrzymałość. Cieniutkie poszwy i poszewki wprawdzie prędko schną i zajmują mniej miejsca w bieliźniarce, ale też łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznych czyli drą się. Pościel z kory, czyli bawełny karbowanej w charakterystyczny sposób, ma ten dodatkowy walor, że nie trzeba jej prasować. Za to pościel flanelowa jest wyjątkowo ciepła i miękka. Ostatnimi czasy na rynku pojawia się także pościel z polaru. Jest jeszcze cieplejsza niż pościel flanelowa, dlatego doskonale nadaje się na zimniejsze miesiące. Latem chętnie sięgamy po pościel satynową, bo przyjemnie chłodzi skórę. Jej trwałość ściśle zależy od przestrzegania zasad konserwacji - raz uprana w zbyt wysokiej temperaturze może (choć nie musi - wszystko zależy od składu surowcowego tkaniny) - zdeformować się i stracić charakterystyczny połysk. Trzeba też wiedzieć, że pościel przeznaczona do hoteli czy pensjonatów szyta jest zawsze z tkanin o wyższej gramaturze, co daje je większą trwałość oraz odporność na częste pranie, krochmalenie oraz wybielanie.

Niebieska pościel

Co ile należy zmieniać pościel?

Każdy z nas ma swój własny rytm wymiany bielizny pościelowej ale fachowcy są zdania, że trzeba ją zmieniać po tygodniu użytkowania. Jak zwykle najlepszym wyjściem z sytuacji bywa zdrowy rozsądek. Przecież oprócz wymiany poszewek, poszew i prześcieradła, stosujemy też inne metody zachowania ich świeżości - bez względu na porę roku pościel wietrzymy i dajemy jej leżakować na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, żeby obleczonej pościeli nie kłaść bezpośrednio na słońcu, bo może wyblaknąć. I bardzo wysokie, i bardzo niskie temperatury wpływają na żywotność roztoczy, które zasiedlają nasze poduszki i kołdry. Nie zmienia to jednak faktu, że pościel trzeba zmieniać często i stosownie do warunków, zwłaszcza jeśli wraz z nami śpią domowe zwierzaki, jeśli mamy zwyczaj w łóżku jeść i pić, jeśli często układamy się na łóżku w ubraniu, w którym spędziliśmy cały dzień.

Jak prać pościel?

Temperatura prania nie powinna przekraczać zaleceń z metki. W przeciwnym razie poszwy i poszewki mogą się odkształcić i zdeformować, a niektóre materiały mogą stracić swoje właściwości (jedwab, satyna). W domowych warunkach zalecane są delikatne detergenty - dobrze używać kapsułek żelowych 2w1 albo proszku do prania i antyelektrostatycznego płynu do płukania. W obu przypadkach chodzi nie tylko o uzyskanie pięknego zapachu, ale także o zmiękczenie włókien, co skutkuje łatwiejszym prasowaniem, jeśli mamy zwyczaj prasować. Pościel warto prać bez dopełniania bębna pralki ubraniami, możemy za to dorzucić ręczniki. Pamiętajmy, żeby pościel prać na lewej stronie, z zamkniętymi suwakami, aby nie ocierała o powierzchnię bębna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pościeli z nadrukowanymi wzorami.

Pościel w kiwaty

Farbująca pościel - co robić?


Pamiętajmy, że nowa kolorowa pościel może farbować. Zanim obleczemy w nią poduszki i kołdry koniecznie trzeba ją uprać, żeby usunąć resztki barwników. Istnieje ryzyko, że także w kolejnych praniach będzie jeszcze lekko farbować, dlatego zwracajmy uwagę na to, żeby np. nie wrzucić jej do pralki z białym prześcieradłem. Wraz z kolejnymi praniami farbowanie powinno ustąpić. Profilaktycznie możemy używać specjalnych chusteczek wyłapujących cząsteczki barwników i wtedy wraz z kolorową pościelą wrzucać do pralki prześcieradła czy ręczniki.

Czy zawsze należy prasować pościel?

Nie zawsze musimy poszwy i poszewki prasować. Najczęściej prasujemy pościel dla niemowląt i małych dzieci - ze względów higienicznych oraz pościel, która bardzo wymięła się w praniu - ze względów estetycznych. Coraz rzadziej oddajemy pościel do magla, a krochmalenie w domu całkiem już odeszło do lamusa. Jeśli pierzemy bieliznę pościelową w zalecanej temperaturze i odwirowujemy na niskich obrotach a potem suszymy w stanie rozłożonym na przewiewnej suszarce, prasowanie nie jest konieczne. Wystarczy poszwy i poszewki starannie złożyć i będą wyglądały estetycznie. Pościel z kory w ogóle nie wymaga prasowania, podobnie jak satynowa czy flanelowa. W grę wchodzi więc właściwie jedynie prasowanie pościeli ze zwykłej bawełny czy rzadko używanego lnu. Po prasowaniu trzeba odczekać aż pościel odparuje. Jeśli schowany ją natychmiast do bieliźniarki stanie się łatwym łupem roztoczy oraz innych drobnoustrojów - a przecież prasowanie miało za zadanie odkazić ją maksymalnie, prawda?