Wczytuję dane...

Co należy wiedzieć przed zakupem pościeli?

Pościel to coś więcej niż podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Idealnie dobrana, potrafi zagwarantować nam zdrowy i spokojny sen oraz wpłynąć na jego komfort. Może jednocześnie stanowić dekorację miejsca, w którym śpimy. Obydwie te funkcjonalności da się oczywiście pogodzić. Musimy jedynie wiedzieć, jak wybrać pościel i w jaki sposób o nią potem właściwie dbać.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pościeli?

Przede wszystkim na to, z jakiego materiału została wykonana pościel. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla naszego komfortu, jak i zdrowia. Nie bez znaczenia jest też sposób zapięcia. Najpopularniejsze z nich to: zamek błyskawiczny, zapięcie na rzep oraz zapięcie na guziki. Pierwsza i druga wersja sprawdzą się, gdy jesteśmy zwolennikami praktycznych rozwiązań. Natomiast guziki to wybór dla osób lubiących klasyczne rozwiązania oraz elegancję. Wybierając pościel musimy też zwrócić uwagę na jej rozmiar. Poszwy nie mogą być zbyt małe, bo pościel będzie się zwijał. Za duże poszewki będą z kolei niewygodne. Kolor też ma znaczenie przy wyborze pościeli: ciemniejsze odcienie są bardziej praktyczne i nadają się dla dzieci. 

Posciel-satyna-bawelniana-MILANO-160x200-140x200

Pościel Satyna bawełniana MILANO 160x200 lub 140x200

Co ile zmieniać pościel?

Optymalny czas to dwa tygodnie. Jednak istnieją pewne wyjątki, kiedy należy zmienić ją częściej. Tak dzieje się latem, zwłaszcza, gdy jest ono wyjątkowo duszne i parne. Wtedy aby uniknąć przykrego zapachu pościeli oraz rozwoju roztoczy czy innych szkodliwych mikroorganizmów, warto pomyśleć o częstszej wymianie. To samo dotyczy sytuacji, gdy chorujemy i musimy leżeć. Bezwzględnie musimy ją częściej wymieniać, gdy śpi z nami nasz pupil.

Co ile prać pościel?

Chcąc należycie zadbać o swoje zdrowie i higienę, pościel powinniśmy prać przynajmniej raz na miesiąc. To odpowiedni czas, by ochronić się przed rozwojem roztoczy. Stanowią one bowiem najczęstszą przyczynę pojawiania się alergii i chorób skórnych. Warto też w tej kwestii poznać szczegółowe zalecenia producenta. Szukajmy ich na opakowaniu. Pamiętajmy też, aby przed położeniem wypranej pościeli na łóżko, dokładnie je odkurzyć.

Jak prac pościel?

Oczywiście najprostszym sposobem będzie wykorzystanie w tym celu pralki. Ważne jest przy tym, aby prać ją oddzielnie. Należy przy tym zadbać, o to, by pralka nie została przeładowana. Grozi to niedopraniem pościeli. Mogą też na niej pozostać resztki proszku czy płynu do płukania. Zanim umieścimy pościel w pralce przewróćmy ją na drugą – wewnętrzną stronę. To uchroni wzór przed spraniem oraz pozwoli skuteczniej usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Poszewki należy też prać zapięte. Kiedy pierzemy białą pościel bądź taką z przewagą bieli, wtedy dobrze jest na kilka godzin przed praniem, umieścić ją w „kąpieli sodowej”. Dzięki temu lepiej się dopierze.

W czym prać pościel?

Pościel najlepiej prać w delikatnych detergentach. Dzięki temu mamy większą pewność, że tkanina z jakiej została wykonana nasza pościel nie zniszczy się. To z kolei wydłuży czas jej użytkowania. Warto też sięgać po płyny do płukania. Uważajmy jednak, aby nie było w nich wybielaczy. Ich dodatek może uszkodzić włókna materiału, ale również przeniknąć w głąb i wywołać tym samym podrażnienia skóry.

W ilu stopniach prać pościel?

W tej kwestii wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego została wykonana pościel. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pościelą bawełną, wtedy najbezpieczniej prać ją w temperaturze między 40 – 60 st. C. Z kolei pościel flanelowa z racji na delikatność, należy prać w temperaturze do 40 st. C. Kiedy nasza pościel wykonana została z jedwabiu, wówczas nastawiamy pralkę na 30 st. C. 

Czy pościel można prac w 90 stopniach?

Teoretycznie można, ponieważ wtedy mamy całkowitą pewność, że usunęliśmy wszelkie szkodliwe mikroorganizmy z jej powierzchni. Musimy jednocześnie wziąć pod uwagę, że nie każdy materiał wytrzyma tak wysoką temperaturę. W tej kwestii lepiej zdać się na zalecenia producenta.

Pościel Satyna bawełniana SAMSUN 160x200 lub 140x200

Czy pościel można suszyć w suszarce?

Nie każdy rodzaj pościeli można bezpiecznie suszyć w suszarce. Na pewno nie zaszkodzi to pościeli bawełnianej i kolorowej. Natomiast w przypadku pościeli z delikatnych tkanin oraz białej lub z przewagą bieli, lepiej suszyć w stanie rozwieszonym.

Czy pościel z mikrofibry jest dobra?

Mimo, iż materiał ten należy do syntetyków, posiada sporo zalet. Jest lekka, miła w dotyku i łatwa w utrzymaniu w czystości. Ponadto nie powoduje podrażnień skóry i trzyma z dala od niej wilgoć. Jest przy tym również przewiewna.

Czy pościel z polaru jest zdrowa?

Tak, a jej właściwości sprawiają, że dedykuje się ją alergikom, jak i dzieciom. Pościel z polaru nie chłonie wilgoci, co również pozwala utrzymać skórę suchą. Wykazuje też silne właściwości termoizolacyjne, co z kolei czyni ją wysoce funkcjonalną.

Co oznacza pościel 3d?

Jest to pościel niezwykle atrakcyjna wizualnie. Wykonany na niej nadruk cechuje żywa kolorystyka oraz niezwykły realizm. Ponadto często producentom udaje się uzyskać efekt trójwymiarowości.

Dlaczego pościel się mechaci?

Głównym powodem mechacenia pościeli jest użyty do jej wykonania materiał. Są to zazwyczaj niskiej jakości tkaniny o słabym splocie. Pościel może mechacić się również ze względu na niewłaściwy sposób przechowywania oraz prania.

Jaka pościel dla alergika?

Dla skóry alergika najbezpieczniejsza będzie pościel wykonana z naturalnych surowców. Mowa tu o bawełnie i lnie. Bezpieczny sen zagwarantuje mu również pościel jedwabna lub pościel z polaru.

Jaka pościel dla dziecka?

Wybierając pościel dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – powinna być ona wykonana z materiałów bezpiecznych dla wrażliwej skóry. W przypadku dzieci świetnie sprawdzi się prócz typowej pościeli – także ta, przeznaczona dla alergików. Pościel dla dzieci powinna również posiadać stosowne certyfikaty potwierdzające jej bezpieczny skład oraz wysoką jakość.

Historia pościeli

Tradycja spania pod pościelą wywodzi się z czasów najdawniejszych. Wtedy, wykorzystywano w tym celu odpowiednio oprawione skóry dzikich zwierząt. Z czasem zastąpiły je płócienne worki wypełniane słomą, pierzem czy wełną. Na ich miejsce natomiast pojawiły się sienniki obszywane skórami zwierząt. Jednak najbardziej zbliżoną do współcześnie nam znanej pościeli stanowiła ta szyta z różnego rodzaju tkanin na potrzeby ochrony przed epidemią tyfusa. Do naszego kraju zwyczaj jej używania przybył wraz z Vasco Da Gama. Podróżnik wręczył zestaw pościeli królowi Augustowi i jego małżonce. Pierwsze puchowe i grube kołdry pokrywane adamaszkiem, bawełną lub  atłasem pojawiły się natomiast w XVIII wieku.