Jak przechowywać pościel aby zachować jej świeżość?
Nie od dziś znane jest powiedzenie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Choć jest to przysłowie, również jego dosłowne znaczenie kryje w sobie sporo racji. Sen to jedna z ważniejszych potrzeb każdego człowieka, a jego jakość zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest staranne dobranie wygodnego materaca bądź łóżka i czystej, pachnącej pościeli. Co zrobić, by na dłużej zachowała ona swoją świeżość?
Pościel jak nowa
Kwestia ta z pewnością szczególnie interesuje właścicieli hoteli, domów wczasowych czy pensjonatów. Chcąc zachować najwyższe standardy, dla każdego nowego gościa szykują czystą, świeżo wypraną pościel. Nie jest ona jednak nowa – w końcu zakup poszewek, kołder, prześcieradeł czy poduszek dla każdego następnego klienta byłby nieopłacalny. Również we własnych domach każdy chce cieszyć się najwyższej klasy sprzętami i produktami wykorzystywanymi na co dzień. Większość rodzin posiada więcej niż jeden komplet pościeli. Jak przechowywać zestaw, który akurat nie jest używany? Sposobów na świeżą bieliznę pościelową jest co najmniej kilka, a niektóre sprawdzają się już od lat. Krochmalenie, przechowywanie w workach próżniowych, odpowiednie pranie i częste wietrzenie to podstawa. Warto bliżej przyjrzeć się dwom pierwszym metodom.
Krochmalenie pościeli
Krochmal zwykle kojarzy się z ciepłem babcinego domu i dzieciństwem. Okazuje się jednak, że metoda ta w dalszym ciągu ma swoich zwolenników. Dzięki niej, bawełna pozostaje gładka i miła w dotyku, a także mniej podatna na zagniecenia. Jest też bardziej odporna na działanie bakterii oraz wchłanianie wilgoci i kurzu. Z wykrochmalonej tkaniny łatwiej jest usunąć powstałe zabrudzenia. Jak zrobić krochmal? Metod jest kilka, w zależności od rodzaju tkaniny. Do odświeżenia pościeli zwykle stosuje się dwa warianty: oparty na mące ziemniaczanej lub ryżu. Oba te składniki z reguły znajdują się w każdym domu, dzięki czemu krochmalenie pościeli jest tanie i nietrudne w wykonaniu.
Ważne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji i, w zależności od spodziewanego efektu, rozcieńczanie powstałej mieszaniny. Im gęstszy krochmal, tym sztywniejszy będzie materiał. W sposobie opartym na mące ziemniaczanej wystarczy rozpuścić łyżkę proszku w litrze wody, a następnie zagotować. Przygotowanie krochmalu z ryżu jest trochę bardziej skomplikowane. Najpierw należy zagotować 4 łyżki ziaren w dwóch litrach wody. Następnie odcedza się ryż, a pozostałą wodę łączy z czystą wodą w proporcjach 1:2. Można dodać też odrobinę olejku zapachowego. Po wypraniu i wysuszeniu pościeli wystarczy skropić materiał gotową mieszaniną i ją wyprasować. Gotowy krochmal można również kupić w sklepie w postaci spray’u bądź płynu i używać go zamiast płynu do płukania.
Odpowiednie przechowywanie pościeli – worki próżniowe
Wraz ze zmianą pory roku, często zmienia się nie tylko garderoba, ale też pościel. W upalne lato ciężko wytrzymać pod grubą kołdrą, z kolei zimą cienkie okrycie to zdecydowanie za mało. Jak umiejętnie zabezpieczyć pościel czekającą w szafie na swoją kolej, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca? Świetną pomocą w tym względzie mogą być worki próżniowe na pościel. Takie funkcjonalne akcesoria znacznie ułatwią zachowanie porządku każdej gospodyni. Ich największym atutem jest odizolowanie przechowywanych w nich przedmiotów od otoczenia. Dzięki temu nie ulegną zabrudzeniom, czy nie osadzi się na nich kurz.
Torby próżniowe na pościel chronią przed wilgocią czy molami. Jak wspomniano już wcześniej, zajmują też bardzo mało miejsca, dlatego bez trudu zmieszczą się w szufladzie czy walizce, znacznie ułatwiając podróże. Dzięki czemu mogą być tak pojemne, a jednocześnie zabierać niewielką przestrzeń? Sekret tkwi w ich zasadzie działania. Po umieszczeniu bielizny pościelowej we wnętrzu worka odsysa się zbędne powietrze za pomocą rury odkurzacza poprzez zawór próżniowy torby. W ten sposób można zredukować pojemność takiego pojemnika nawet o 75%! Worek próżniowy na pościel czy ubrania to nie tylko praktyczny, ale też bardzo tani sposób na zachowanie świeżości tkanin. Można kupić je w różnych rozmiarach.
Codzienna pielęgnacja bielizny pościelowej
Oprócz wyżej wspomnianych zabiegów, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym praniu i wietrzeniu pościeli. Warto stosować się przy tym do zaleceń producenta. Co dom to obyczaj, ogólnie zaleca się jednak pranie domowej bielizny pościelowej minimum raz na dwa tygodnie. Przed wypraniem warto wytrzepać poszewki z obu stron, aby pozbyć się przyczepionych do nich piór czy grudek kurzu. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu jest pies lub kot regularnie gubiący sierść. Warto też wietrzyć pościel na dworze – pod warunkiem, że powietrze nie jest bardzo wilgotne. Dzięki temu poszewki będą nie tylko czyste, ale też ładnie pachnące. W zniwelowaniu brzydkiej woni pomóc może też soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją nad pościelą, a po kilku godzinach odkurzyć. Trzeba pamiętać też o wymianie pościeli chociaż co kilka lat. Nie ma nic przyjemniejszego, niż po ciężkim, pełnym zajęć dniu zatopić się w świeżej pościeli. Trzeb jednak zawczasu zadbać, by była czysta i pachnąca. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i niedrogich metod, z których warto skorzystać.