Wczytuję dane...

Najpiękniejsze dekoracje na Wielkanoc

Aranżacje ze stroikami, pisankami i zajączkami idealnie podkreślą atmosferę wiosennych świąt. Wielkanoc 2019 zapowiada się bardzo ciekawie. Inspirując się zagranicznymi dekoracjami świątecznymi, stawiamy na coraz śmielsze rozwiązania. I dobrze, bo takie święta są tylko raz w roku!

Jak wybrać obrus na stół świąteczny?

W dekoracji mieszkania jedną z ważniejszych ról odgrywa aranżacja wielkanocnego stołu. To właśnie przy nim lada moment zasiądzie cała rodzina. To przy nim podzielimy się jajkiem i będziemy składać sobie życzenia. Przy nim też będziemy raczyć się tradycyjnymi smakołykami – mazurkami, babkami, żurkiem. Warto więc zadbać, aby świąteczny stół był naprawdę wyjątkowy. Jeśli mamy trochę czasu, możemy pokusić się o przygotowanie ręcznie robionych ozdób. Można je przygotować z gałązek, świeżych kwiatów, piór i mchu. Najważniejszy jednak jest obrus świąteczny wielkanocny. Jaki będzie najbardziej odpowiedni? Przede wszystkim taki, który podkreśli urodę odświętnej zastawy stołowej i będzie harmonizował z ogólną aranżacją wnętrza. 

Na stole wielkanocnym, przy którym będziemy spożywać świąteczne śniadanie, może zagościć zarówno biały obrus, jeśli jesteśmy wierni tradycyjnym rozwiązaniom lub, jeśli chcemy urządzić święta w nowoczesnej odsłonie, obrus kolorowy. Zawsze warto go dopasować do posiadanej zastawy. Jeśli w naszym domu króluje biała zastawa, możemy pokusić się o kolorowy obrus. Przy wzorzystej i kolorowej zastawie, lepszym wyborem będzie obrus w kolorze bieli lub kremu tak, żeby świąteczna ceramika mogła odgrywać pierwszoplanową rolę. I jeszcze jedno – obrusy serwetki wielkanocne powinny być dopasowane do wielkości i kształtu stołu. Na prostokątny stół niezbędny będzie obrus w tym samym kształcie, a więc prostokątny. Na kwadratowy – obrus kwadratowy. Stół okrągły pozwala na zastosowanie zarówno okrągłego, jak również kwadratowego obrusa. Jeśli chodzi o wielkość obrusu świątecznego, to trzeba pamiętać, że powinien on spadać ze stołu mniej więcej 20 cm z każdej strony. W praktyce oznacza to, że przy stole o wymiarach 90x160 należy wybrać obrus 130x200 cm. Za mały obrus nie będzie wyglądał elegancko. Z kolei zbyt długi, da komiczny efekt.

obrus na święta

Obrusy dopasowane tematycznie

Wiemy już, że obrus świąteczny wielkanocny może być biały lub kolorowy. Jeśli do tej pory stawialiśmy głównie na obrusy białe, może z okazji Wielkanocy 2019 warto postawić na coś innego, nowego? Na wielkanocnym stole idealnie sprawdzi się obrus zielony lub żółty. Kolory te najlepiej odzwierciedlają wiosenną aurę i najbardziej kojarzą się ze świętami Wielkiej Nocy. Ale uwaga! Przy takim obrusie, pozostałe dekoracje powinny być utrzymane w jasnych odcieniach. Nowoczesnym rozwiązaniem będzie obrus wielkanocny z tematycznym nadrukiem, np. wizerunkiem kurczaczków, baranków, pisanek czy koszyczków ze święconką. Wybierając taki obrus należy zadbać, aby reszta aranżacji stołu była minimalistyczna i stonowana. Przy obrusie z nadrukiem świetnie sprawdzi się jednokolorowa, najlepiej biała zastawa.

Obrus wielkanocny dekoracje

Zajączki, pisanki i bazie, czyli dekoracje stołu wielkanocnego

Obrus wielkanocny to podstawa świątecznej aranżacji stołu. Na odświętnym stole możemy ustawić również rozmaite ozdoby. Oczywiście wszystkie muszą być związane z Wielkanocą. Dobrze sprawdzą się kolorowe pisanki – wykonane samodzielnie lub kupne. Tak naprawdę powinny być one obecne w każdym domu, w którym gospodarze świętują Wielkanoc. Nawet ułożone samotnie w koszyczku czy na talerzu będą stanowić piękną ozdobę. Jednak pisanki to nie jedyna propozycja na świąteczną aranżację mieszkania. Wielkanocny stół mogą ozdobić też inne dekoracje: zajączki, kurki, baranki, palemki, stroiki, kwiaty. Możliwości jest całe mnóstwo. Przy okazji Wielkanocy dobrze sprawdzą się aranżacje shabby chic. Dekoracje w kolorach pasteli wniosą do domu świeżość i sprawią, że stół będzie wyglądał iście wiosennie. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na biały lub kremowy obrus – gładki lub z delikatnym haftem, kolorowe pisanki, zajączki czy baranki ciekawie go ożywią. Mogą to być figurki szklane, porcelanowe lub filcowe. Dużą popularnością cieszą się ozdoby wykonane na szydełku.

Stół wielkanocny dekoracje

Zachwyć wszystkich niebanalną aranżacją

Zajączki i pisanki robią wrażenie, ale kompletną aranżację stołu osiągniemy dopiero wtedy, kiedy na stole postawimy świeże kwiaty. To one w sezonie wiosennym „robią” każde wnętrze. Idealnym wyborem będą żółte i białe tulipany, soczyście żółte żonkile, pierwiosnki lub bratki. Możemy też postawić na efektowne ozdoby w postaci wianków lub stroików. Warto dobrać je kolorystycznie pod pozostałe dekoracje. Najprostszy stroik wyczarujemy sadząc w doniczce rzeżuchę i wykładając ją kolorowymi pisankami. Prosto, a efektownie! Ciekawą ozdobą będzie też palma. Poza tym, że symbolizuje ona nieśmiertelną duszę, ma również funkcję estetyczną. Umieszczona w wazonie razem z baziami wierzbowymi, doda koloru świętom wielkanocnym.

Obrusy wielkanocne haftowane

Haftowane obrusy wielkanocne są trendy

Myślisz, że w trendach króluje wyłącznie nowoczesność? Coraz chętniej wracamy też do dawnych lat, które przypominają nam beztroskie dzieciństwo. Dlatego też coraz częściej wybieramy obrusy haftowane – takie, które pamiętamy z domu naszych babć i dziadków. Skąd ta rosnąca ich popularność? Przede wszystkim wynika ona z wyjątkowej estetyki tego typu dodatków. Nie ulega bowiem wątpliwości, że obrusy haftowane należą do najbardziej eleganckich produktów, które mogą ozdobić nasze stoły. Ogromna różnorodność wzorów sprawia, że każda ich miłośniczka bez problemu znajdzie dla siebie taki obrus, który najlepiej sprosta jej oczekiwaniom. Piękne obrusy haftowane, jak również białe i te z nadrukiem – duże oraz małe można znaleźć w naszym sklepie internetowym Pościel.Mazury.pl

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2019?

Wielkanoc to święta, które zawsze wypadają w okresie wiosennym. Każdego roku przypadają jednak w innym terminie. O ile w większości przypadków był to marzec lub przełom marca i kwietnia, o tyle Wielkanoc 2019 przypada wyjątkowo późno, bo dopiero 21 kwietnia. Będzie to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. W niedzielę, która zakończy okres postu, zasiądziemy do świątecznego śniadania i jak nakazuje tradycja, podzielimy się jajkiem.