Wczytuję dane...

Czym charakteryzuje się pościel antyalergiczna?

Odpowiedni wybór pościeli i prześcieradeł to gwarancja zdrowego oraz spokojnego snu.  Jest to szczególnie istotne dla alergików, którzy są uczuleni na roztocza kurzu domowego, jakie niestety znajdują się w naszych domach, zwłaszcza w materacach i pościelach. Roztocza kurzu domowego nie są groźne, ale ich odchody powodują reakcje alergiczne, które mogą być przyczyną m.in. kaszlu, duszności, wystąpienia wysypki, a także łzawienia oczu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla alergików jest pościel antyroztoczowa, a wiec kołdy i poduszki które nie będą przepuszczały do środka odchodów tych żyjątek oraz zapewnią zdrowy sen. Jaka więc powinna być najlepsza pościel antyalergiczna?  

pościel bawełna

 Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy pościel antyroztoczową?

Nie ma najlepszej metody na wyeliminowanie z sypialni roztoczy kurzu domowego, ale kupując prześcieradło antyroztoczowe i poszewki antyalergiczne można ograniczyć ich ilość, minimalizując tym samym ryzyko kontaktu z alergenem. W czystej kołdrze antyalergicznej są mniejsze objawy uczulenia, a rano można się obudzić bez uciążliwych dolegliwości. Jaka zatem powinna być pościel antyroztoczowa?
 1.      Tylko poszewki antyroztoczowe, które można wyprać w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza.

Wybierając pościel antyroztoczową, należy zwrócić uwagę na możliwość prania w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Wiele pościeli dostępnym na rynku może nie wytrzymać takiej temperatury, zatem warto kupić poszwy antyalergiczne w dobrej cenie, od sprawdzonych producentów, którzy mogą się pochwalić nagrodami i pozytywnymi opiniami na rynku. Roztocza giną w temperaturze ok. 55 stopni Celsjusza, więc konieczne jest częste pranie pościeli antyrozotoczowej, aby wyeliminować potencjalne źródło alergenów.
 2.       Pościel antyalergiczna z syntetycznym wypełnieniem, które jest nasączone specjalną chemią działającą na roztocza. Można także kupić płyn, którym należy spryskiwać materac, kołdrę i poduszki. 
 3.       Pościel barierowa jest wykonana ze specjalnych materiałów, które zapewniają cyrkulację powietrza, tj. odprowadzają ewentualny pot na zewnątrz.
 4.       Poduszki antyroztoczowe posiadają odpowiednie atesty, które poduszczają do wykorzystania przez alergików. 
 5.      Jest możliwość zakupienia w zestawie pokrowców antyalergicznych zarówno na pościel, jak i materac, aby maksymalnie ograniczyć występowanie roztoczy. Najbardziej opłaca się zakup pościel w komplecie z pokrowcem.

Pościel antyalergiczna – z jakiego materiału będzie najlepsza?

Pościel dostępna na rynku jest uszyta z różnego rodzaju materiałów, m.in. kory, flaneli, bawełny, mikrofibry, jedwabiu, bambusa, satyny, atłasu, etc.To ogromna gama tkanin, które w mniejszym lub w większym stopniu chłonną kurz.

Naturalna pościel

Wybierając najlepszą pościel antyalergiczną, możemy zdecydować się na naturalne materiały. Godnym polecenia wyborem jest pościel barierowa wypełniona wełną wielbłąda lub merynosa – zawiera lanolinę, która chroni przed bakteriami i roztoczami.  Co więcej – kurz nie osiada na kołdrach wełnianych ze względu na strukturę splotów włókien tego materiału.

Niestety wełna nie zawsze jest dobrym materiałem na pościel, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pościel antyalergiczna dla dzieci, ponieważ może uczulać i podrażniać ich delikatną skórę. 

Pościel antyalergiczna, która ma dobre opinie wśród rodziców jest uszyta z jedwabiu, jaki nie przyciąga roztoczy. Jedwabna pościel barierowa dla dzieci zapewni komfortowy sen, ponieważ jest bardzo lekka i przewiewna. Ponadto maluchy nie zmarzną pod nią, ponieważ poszwy antyalergiczne charakteryzują się świetną izolacją cieplną, zatem sprawdzą się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. 

Syntetyczna pościel antyroztoczowa

Pościel antyalergiczna w dobrej cenie jest uszyta z syntetycznych materiałów (bądź z domieszką bawełny). Zazwyczaj włókna syntetyczne są odporne na temperaturę, można taką pościel prać dość często – bez obaw o szybkie zniszczenie. Ponadto niektóre włókna nie gniotą się i zawsze powracają do swojego pierwotnego kształtu. Tego typu pościel to zakup na kilka lat użytkowania.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pościel wyprodukowana ze sztucznych włókien nie pozwoli naszemu ciału oddychać, tak jak pościel antyalergiczna z lnu, bawełny, czy innych materiałów naturalnych. 

 Aby więc zadbać o spokojny i zdrowy sen, należy przyjrzeć się bliżej materiałowi. Najlepsza pościel antyroztoczowa powinna być wypełniona jedwabiem o ciasnym splocie, bo dzięki temu nie będziemy się w niej pocić i nie będzie nam zimno. Jedwabne prześcieradło antyalergiczne to zakup, który z pewnością możemy używać przez cały rok. 

Pamiętać należy jednak o tym, że cena kołdry antyalergicznej czy poduszekz jedwabiu jest dość wysoka z porównaniu z bawełną. A jedwab to materiał, z którym należy obchodzić się naprawdę delikatnie – takie poszewki antyroztoczowe najlepiej oddać do pralni chemicznej, aby mieć pewność, że nie ulegną niszczeniu podczas namaczania i kontaktu z detergentem.

Tańszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest pościel antyalergiczna bawełniana, którą warto przechowywać w pokrowcach antyroztoczowych. Wówczas poszewki i prześcieradło pierzemy raz w miesiącu, a pokrowiec wystarczy raz na pół roku.

pościel z bawełny

Pokrowce antyalergiczne na pościel

Nie tylko pościel antyroztoczowa jest ważna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzu. Konieczny jest także zakup antyroztoczowego pokrowca na pościel, w którym codziennie należy chować poduszki antyalergiczne, prześcieradła, kołdry antyalergiczne i poszewki.  Pokrowiec  antyroztoczowy może być uszyty z bawełny lub innego syntetycznego materiału, który będzie barierą dla odchodów roztoczy.

Najlepsze pokrowce barierowe wykonane są jednak z bardzo szczelnych i gęstych tkanych włókien (najlepiej naturalnych), które nie pozwalają na przenikanie wgłąb bateriom i grzybom.

Warto zwrócić uwagę, że przechowywanie pościeli w pokrowcach antyroztoczowych wykonanych ze sztucznych włókien może nie odprowadzać pary wodnej i nie pozwalać na prawidłową cyrkulację powietrza, zatem konieczne jest wtedy częste pranie pościeli. Zamknięcie prześcieradła, kołdry i poduszki w takim ochraniaczu na pościel to sposób na odizolowanie od roztoczy. Podobne zadanie ma także pokrowiec na materac przeciw roztoczom. Pokrowiec  antyroztoczowy należy prać kilka razy w roku – pod warunkiem, że odkurzamy regularnie w domu.