Wczytuję dane...

Czy istnieje standardowy rozmiar pościeli?

Czy istnieje standardowy rozmiar pościeli?

Producenci wyrobów tekstylnych, przygotowując komplety pościeli, biorą pod uwagę preferencje użytkowników, ale także produkty innych twórców poduszek czy kołder. Ma to na celu zapewnienie klientom szerokiego wyboru, tak, by mogli dopasować poszewki na poduszki sypialniane czy poszewki na kołdry w takim samym rozmiarze, w jakim są używane przez nich wkłady.

Najpopularniejsze rozmiary pościeli

Kołdry i poduszki można kupić w marketach, sklepach z produktami dekoracyjnymi i budowlanymi, można je odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. Wymiarów kołder, poduszek i tym samym bielizny pościelowej jest bardzo wiele i często 10 cm szerokości czy długości stanowi znaczącą różnicę.

Zanim więc kupisz komplety pościeli, polecamy sprawdzić, ile centymetrów mają Twoje kołdra i poduszka. Trudno bowiem wskazać jeden standardowy rozmiar.

 • Rodzice nastolatków wybierają dla dzieci komplety pościeli 140 × 200 cm, ale dostępne są też 150 × 200.
 • Dwuosobowy komplet do sypialni małżeńskiej może mieć 180 × 200 cm, 200 × 200, a nawet 200 × 220 cm. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Kiedy spytasz w hurtowni czy sklepie z pościelą o standardowy komplet, nie ułatwisz pracy sprzedawcy. Najlepiej będzie, jeśli dokładnie zmierzysz pościel, którą masz w domu. A co, jeśli dopiero stoisz przed wyborem nowego kompletu wkładów i nie wiesz, jaki rozmiar wybrać?

Jak wybrać odpowiedni wymiar pościeli?

Nie tylko jakość materaca czy temperatura w sypialni wpływają na wysoką jakość snu. Nie bez znaczenia są kołdry i poduszki w przewiewnych i miłych w dotyku poszewkach. A te występują w rozmiarach dla dzieci, osób dorosłych, dla par oraz dla singli.

Jedną z podstawowych kołder jest ta o wymiarach 160 × 200. Będzie odpowiednia dla jednej, dorosłej osoby czy nastolatka.  Standardowe wymiary, gdy chodzi o dzieci, to np. 130 × 200 cm albo 140 × 200 cm i taką kołdrę możesz kupić maluchowi w wieku przedszkolnym, który wyrósł z kołderek dla najmłodszych.

Rozmiary poduszek także różnią się od siebie. Na rynku znajdziesz poduszki 50 × 60 cm, jaśki 40 × 60 cm, a nawet duże poduszki, najczęściej z pierza lub z wypełnieniem silikonowym, 70 × 80.

Jeśli stoisz przed zakupem swojej pierwszej pościeli, weź pod uwagę:

 • swój wzrost i wagę – osoba drobna dobrze będzie się czuła pod niewielką kołdrą i śpiąc na małej poduszce,
 • sposób spania – jeśli owijasz się kołdrą i śpisz w niej jak w kokonie, lepiej sprawdzi się duża pościel. Jeśli przykrywasz się tylko częściowo, często wystawiasz nogi poza kołdrę, standardowa kołdra 160 × 200 cm powinna być wystarczająca,
 • śpisz samotnie czy z kimś? Jeśli jesteś singlem, to nie potrzebujesz kołdry 200 × 220 cm, ale para, która lubi ciasno owijać się pościelą, na pewno lepiej wyśpi się właśnie pod taką dużą kołdrą,
 • czy lepiej śpi Ci się na płasko, czy potrzebujesz solidnego podparcia głowy? Jeśli dotyczy Cię pierwszy przypadek, wybierz poduszkę 50 × 60. 40 × 60 cm to z kolei świetna poduszka na czas podróży albo do łóżeczka dziecka.

Podczas kupowania pościeli większość osób kieruje się jej wzorem albo kolorem. To naturalne, ponieważ chcą dobrać ją do wystroju sypialni albo zależy im na konkretnym motywie graficznym. Jednak tuż po wyborze wzoru należy zwrócić baczną uwagę na wymiary. Wymiary podane są zawsze na opakowaniu zestawu pościeli.

Rozmiar łóżka, materaca a rozmiar pościeli

Producent pościeli może uszyć poszewki na każdy wymiar. W hurtowni znajdziesz bardzo różne zestawy, więc wnikliwie czytaj podane przez producenta informacje na opakowaniu.

Kupując pościel dla dziecka czy dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na to, jak śpisz, z kim, ale także na rozmiar łóżka i materaca. Jeśli kupisz pościel 200 × 220 do łóżka, którego wymiar nie przekracza 140 × 200 cm, ta będzie spadać. Nie ma też sensu kupować niewielkiej kołdry do łóżka małżeńskiego.

W branży tekstylnej przyjmuje się, że rozmiary kołder powinny być o ok. 10 cm większe od wymiaru materaca. Jeśli więc masz łózko w rozmiarze 160 × 200 cm, kołdra powinna mieć 180 × 200, by po jej ułożeniu na materacu z każdej strony lekko opadała. Zwróć uwagę jednak, że wymiary kołdry wzdłuż to w ogromnej większości 200 cm, czyli tyle samo, ile wynosi długość łóżka. Dzięki temu pościel ładnie się na nim układa, a zasłane łóżko wygląda estetycznie.

A co z osobami, które śpią na sofie albo wersalce? Tutaj podobnie: warto zwrócić uwagę na wymiary powierzchni do spania i rozmiary kołder dobrać do potrzeb osoby, która z sofy korzysta, niezależnie od tego, czy jest osobą dorosłą czy dzieckiem.

Czy rozmiar pościeli wpływa na jakość snu?

Od tego, czy dobrze dobierzemy rozmiar i rodzaj materiału kompletu pościelowego zależy nasz spokojny sen. Zbyt duża kołdra, na przykład 200 × 220 cm, w przypadku niewielkiego łóżka i jednej, drobnej osoby będzie ciężka, może spadać z łóżka, trudno będzie się nią okryć. Natomiast kołdra 160×200 może być niewystarczająca, jeśli śpią pod nią dwie osoby, które lubią ciasno owijać się podczas snu. Za mała kołdra w tym przypadku będzie powodować liczne konflikty i negatywnie odbije się na jakości nocnego wypoczynku.

Zawsze też przypominamy, że należy wybrać poszewkę do wkładu. Jeśli wkład jest większy od poszewki, będzie się zwijał, nawarstwiał, źle układał i przeszkadzał w czasie snu. Jeśli wkład jest za mały, poszewka nie będzie właściwie wypełniona i kołdra nie będzie dobrze okrywała ciała.

Warto też pamiętać, że najczęściej spotykane w sklepach poszewki są tak uszyte, by mieściły kołdrę cienką lub grubą. Producenci pościeli biorą to pod uwagę, ponieważ wielu użytkowników zmienia kołdry sezonowo. Kołdra zimowa jest znacznie grubsza od letniej, a powinna mieścić się do uniwersalnej poszewki.

Oczywiście poza rozmiarem na jakość snu wpływa też rodzaj materiału, z którego uszyto pościel. Wybieraj przede wszystkim materiały naturalne, a jeśli wolisz włókna syntetyczne, to lepsze będą te tkane tak, by zapewniały optymalną cyrkulację powietrza.

Prześcieradło z gumką — lepsze dopasowanie do materaca

Jeśli już wybrałeś pościel w rozmiarze, który odpowiada Twoim łóżkowym upodobaniom, czas na prześcieradło z gumką. Ono także wpływa na komfort snu, a zazwyczaj nie znajduje się w zestawach bielizny pościelowej, dlatego należy je dokupić osobno.

Prześcieradło z gumką jest wygodne, ponieważ nie zwija się i nie roluje podczas snu. Kiedy jest dobrze dobrane rozmiarem do materaca i odpowiednio naciągnięte z każdej strony, nie trzeba go też codziennie poprawiać, wygląda bowiem nienagannie. Dobrze też chroni materac przed zabrudzeniem.

Najczęściej spotykane prześcieradła z gumką to te o wymiarach 90 × 200 w przypadku wąskich, jednoosobowych łóżek, ale nie brakuje także rozmiarów większych i mniejszych. Weź pod uwagę, że prześcieradło z gumką musi obejmować cały materac, także uwzględniając jego wysokość. Jeśli więc masz materac płaski, boki źle dopasowanego prześcieradła z gumką będą odstawać, a powinny być dobrze naciągnięte. Jeśli Twój materac ma ponad 25 cm, potrzebujesz prześcieradła ze sporym zapasem materiału po bokach.

Rozmiary pościeli na świecie

Kiedy w Polsce najpopularniejsze rozmiary pościeli wynoszą 90 × 200 cm dla nastolatka, przez 160 × 200 dla singla, po 180 × 200 czy 200 × 220 dla pary, tak na świecie poszwy na kołdry i na poduszki mogą mieć zupełnie inne wymiary!

 • W Niemczech standardowa kołdra ma tylko 135 × 200 cm, a poszewki na poduszki aż 80×80 cm.
 • W Anglii dorośli wybierają kołdry 150 × 200 cm oraz znane u nas 180 × 200 cm i 200 × 220 cm, ale niektórzy wolą nawet 220 × 260 cm. Poduszki z kolei pokrywają się z tymi, używanymi często w naszym kraju, czyli 50 × 60 cm. Dla dzieci produkuje się z kolei małe kołdry, nawet takie, które mają zaledwie 135 cm długości.
 • Rozmiary pościeli w USA podawane są w calach, dlatego po przeliczeniu ich na centymetry wymiary mogą wydawać się nam dziwne. Pościel dla singla ma 99×190 cm, a małżeńska 193×203 cm.
 • Z kolei w Japonii, w której mieszkańcy nie należą do osób wysokich i gdzie materace zwykle nie są dłuższe niż 195 cm, pościel ma standardowo aż 210 cm długości.
 • W krajach śródziemnomorskich rzadko używa się tradycyjnych kołder. Zwykle w hotelach czy w domach znajdziemy samą poszwę, ewentualnie w komplecie z lekkim kocem.