Wczytuję dane...

Kołdra dla niemowlaka. Jak wybrać kołderkę dla niemowlaka i noworodka?

Przyszli rodzice oczekujący narodzin swojego dziecka muszą się dobrze przygotować do swojej roli. Jedną z pierwszych rzeczy, o jakie trzeba zadbać, jest skompletowanie wyprawki oraz przygotowanie pokoiku dla maluszka. Każdy kochający rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku najlepszy start, a co za tym idzie, najlepsze rzeczy, dzięki którym niemowlak będzie rozwijał się w atmosferze zdrowia, spokoju i miłości. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia dziecięcego pokoju jest pościel, a zwłaszcza kołderka dla niemowlaka. Na rynku można spotkać naprawdę szeroki wybór tych produktów, co dla świeżo upieczonych rodziców może stanowić pewne wyzwanie. Czym się kierować przy wyborze pościeli do łóżeczka dziecięcego? Jaka kołdra dla noworodka będzie odpowiednia? Jakie materiały są najlepszej jakości? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Wybieramy kołderkę dla niemowlaka

Wybór odpowiedniego rodzaju kołderki dla niemowlaka ma ogromne znaczenie dla jego samopoczucia. Kilkumiesięczne dziecko zdecydowaną większość swojego życia spędza na spaniu bądź leżeniu, zatem to właśnie łóżeczko stanowi miejsce, w którym będzie się rozwijał przez kolejne miesiące. Źle dobrane wypełnienie w postaci materaca, poduszki oraz kołdry może sprawić, że maluszkowi będzie niewygodnie, zbyt gorąco lub za zimno, a wywołany w ten sposób dyskomfort z pewnością odbije się na jego zachowaniu i rozwoju. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto przeanalizować, jakie cechy posiada najlepsza kołdra dla niemowlaka i gdzie takie produkty można znaleźć w przystępnych cenach.

Jaka kołdra dla noworodka?

Jedną z rzeczy, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze pościeli dla noworodka jest to, iż taki maluszek początkowo zwykle spędza czas na rękach u mamy lub w beciku, zatem początkowo kołderka nie jest niezbędna. Na rynku dostępne są także poręczne śpiworki, w których układa się malucha do snu, bez obawy, że się odkryje i będzie mu za zimno. Znaczenie ma również pora roku, w której urodzi się dziecko. Zwykle z kołderek korzystamy dopiero późną jesienią i zimą, zatem może się okazać, że rodzice po raz pierwszy wykorzystają kołderkę w łóżeczku dla maluszka dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Dla noworodków lepiej sprawdzają się beciki i zapinane śpiworki, w których są otulone i czują się bezpiecznie.

Zobacz także: Poduszki niemowlęce

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kołderki dla niemowlaka?

Czas jednak szybko płynie, a już po paru miesiącach nasz noworodek stanie się kilkumiesięcznym niemowlakiem, który potrzebuje pełnego wyposażenia łóżeczka w postaci pościeli. Wybierając odpowiednią kołderkę dla swojego dziecka, trzeba wiedzieć, jakiemu celowi ona służy. Zdecydowanie nie jest to element dekoracyjny, choć oczywiście tym również możemy się pokierować przy wyborze konkretnego modelu. Najważniejszy jest jednak komfort maluszka. Kołdra ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę ciała na odpowiednim poziomie. Ponadto powinna zapewniać wentylację, odprowadzać wilgoć i przepuszczać powietrze.

- Wymiary kołdry dla niemowlaka do kołyski

Bez wątpienia istotną sprawą jest dobranie odpowiednich wymiarów kołderki niemowlęcej. Zbyt duża kołderka będzie się zwijać, zbyt mała niedostatecznie przykryje dziecko. Należy więc wziąć pod uwagę zarówno wymiary kołyski, jak i długość dziecka. Na rynku możemy znaleźć kołderki o różnych wymiarach dedykowane dzieciom w różnych miesiącach życia. To z pewnością ułatwi dopasowanie rozmiaru do potrzeb naszej pociechy. Producenci pościeli dla niemowląt oferują kołderki do kołyski o wymiarach 80 x 70 cm, 80 x 80 cm i niekiedy 90 x 70 cm. Kołdry do kołyski często występują w zestawie z dopasowaną płaską poduszeczką.

- Wymiary kołderki dla niemowląt do łóżeczka

Łóżeczko zazwyczaj jest nieco większe niż kołyska, gdyż docelowo ma służyć nie przez pierwsze miesiące, lecz przez pierwsze lata życia. Stąd kołdra dopasowana do kołyski zapewne będzie za mała w stosunku do powierzchni łóżeczka. Ponadto w łóżeczku dziecko ma zdecydowanie więcej możliwości ruchowych niż w kołysce, może się obracać, zatem zbyt mała kołdra mogłaby skutkować odkryciem się podczas snu. Niemniej zarówno przy wyborze kołderki do kołyski, jak i do łóżeczka, kierujemy się tą samą zasadą: wymiary łóżeczka i rozmiar naszego dziecka. W sklepach możemy znaleźć kołderki o wymiarach 75 x 75 cm, dedykowane noworodkom, 90 x 102 cm dla starszych niemowlaków i 100 x 135 cm do największych łóżeczek dla niemowląt. Najbardziej optymalnym wyborem jest kołderka o wymiarach 90 x 102 cm, gdyż posłuży nam dłużej. Kołderki dla niemowląt do łóżeczka, podobnie jak do kołyski, możemy zakupić w zestawie z poduszką, co bez wątpienia jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

- Właściwości cieplne kołderek

Źle dobrana kołderka pod kątem grubości i właściwości cieplnych sprawi, że nasze dziecko będzie się budziło albo przepocone, albo z zimnymi rączkami i stópkami. To z kolei może skutkować powstawaniem potówek na ciele dziecka. Co więc ma wpływ na tę cechę kołderki dla niemowlaka? Przede wszystkim jej wypełnienie oraz materiał, z jakiego wykonano poszycie. Najbezpieczniejsze są kołdry wykonane z bawełny lub mikrowłókien, a także satyny lub jedwabiu.

Takie materiały są naturalne, dzięki czemu zapewniają lepszą termoizolację, a przy tym są delikatne dla skóry dziecka, nie powodując jej podrażnień. Nie bez powodu także kołdry dla dzieci dzieli się na letnie i zimowe. Oznacza to, iż kołderki letnie są nieco lżejsze i mniej grube, z kolei zimowe zapewniają lepszą izolację cieplną. To czy zdecydujemy się na takie rozgraniczenie, czy też wybierzemy uniwersalną kołderkę całoroczną zależy w dużym stopniu od temperatur panujących w naszych mieszkaniach.

Zobacz również: Pościel dla dzieci

- Jaka pościel dla niemowląt będzie najlepsza?

Potrzeby niemowląt i kilkumiesięcznych dzieci podczas snu są inne niż potrzeby dorosłych. Jak już wspomnieliśmy, takie dzieci są bardzo ruchliwe i często zdarza się, że w trakcie nocy kilkukrotnie się odkryją, natomiast nie będą w stanie same ponownie się przykryć. Taka kołderka wątpliwej jakości szybko może się zużyć i nie spełniać już swojej roli. Dlatego dla niemowląt poleca się kołdry z przeszyciem, dzięki czemu wypełnienie nie ulegnie zwinięciu się czy przemieszczeniu. Ruchliwość dziecka w dużej mierze wpływa też na ostateczną żywotność kołderki, warto więc też zwrócić uwagę na jakość wykonania poszycia. Dzięki niemu mimo intensywnego użytkowania kołderka posłuży przez dłuższy czas.

- Wypełnienie pościeli - co jest istotne?

Wypełnienie pościeli dziecięcej, zarówno kołdry i poduszki dla dziecka w dużej mierze wpływa na jej właściwości i jakość. Na rynku możemy spotkać kołdry wypełnione materiałami naturalnymi, syntetycznymi oraz ekologicznymi. Materiały naturalne to na przykład puch gęsi, syntetyczne to Dacron, HCS i Hollofil Allerban, a ekologiczne to Bamboo, czyli z domieszkami bambusa, Ingeo, czyli z domieszkami kukurydzy lub wełny czy jedwabiu. O tym, na jakie wypełnienie kołderki ostatecznie się zdecydujemy wpływ ma kilka czynników.

Najważniejsza kwestia dotyczy potencjalnych alergenów. Jeżeli nasze dziecko ma oznaki alergii lub w rodzinie powszechne są alergie, lepiej zdecydować się na kołderkę antyalergiczną.  Najlepsze w tym wypadku okażą się kołderki z wypełnieniem bambusowym lub z mieszanką włókien kukurydzianych. Jeżeli w grę wchodzi lekka alergia, dobre okażą się kołderki z materiałów syntetycznych. Jeżeli jednak nie ma obawy o reakcje alergiczne, zawsze najlepszym wyborem są kołdry z wypełnieniem z puchu. Taki wsad ma niską wagę, dzięki czemu kołderka jest lekka. Jednocześnie wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne.

Dodatkowym atutem jest naturalne poszycie z bawełny, która jest delikatna w dotyku, a jednocześnie trwała. Z kolei gdy nasz maluszek cierpi na schorzenia skórne typu AZS, a kołderka wymaga częstego prania, warto wybrać tę z syntetycznym wypełnieniem Dacron, którą można prać w wysokich temperaturach bez obawy o uszkodzenie struktury.

Najlepsza kołderka dla niemowlaka

Podsumowując, można powiedzieć, iż najlepsza kołderka i poduszka dla niemowlaka to taka, która trafia w jego indywidualne potrzeby. Zamiast kierować się czyimiś upodobaniami, o wiele lepiej samodzielnie ustalić, co będzie najlepsze dla naszego dziecka, a następnie pod tym kątem szukać najlepszego produktu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pościeli dziecięcej.