Wczytuję dane...

Jak wybrać odpowiednią poszewkę na poduszkę?

Poduszka to wyjątkowo ważny element naszej pościeli, a, nie wiedzieć czemu, wybór poszewek na poduszkę często traktujemy po macoszemu. Bardziej istotne bywa nas dopasowanie rozmiaru kołdry i zdarza się nam zapomnieć, że przecież to poduszka jest tym elementem bielizny pościelowej, z którym bezpośredni kontakt ma nasza twarz. I to przez całą noc.

Niezwykle istotny jest więc nie tylko dobór odpowiedniego materiału, ale i rozmiaru poszewki. W końcu, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

Jak wybrać materiał na poszewkę?

Każda z tkanin, z jakich szyte są poszewki na poduszki i kołdry ma inne właściwości. Flanela, polar czy frotte to na pewno materiały, które pomogą nam utrzymać ciepło w chłodne, zimowe noce. Wiosną i latem dużo lepiej sprawdzą się pościele bawełniane, z kory, poliestru czy nawet bardziej luksusowe, satynowe i jedwabne. Są bardziej przewiewne i lżejsze.

Jeśli chodzi o sam dobór materiału na poszewkę poduszki, radzimy wybierać materiały z jak największą ilością naturalnych włókien, choć nie jest to żelazna reguła. Nasza sugestia wynika z tego, że zazwyczaj ludzkie ciało mniej się poci w pościeli z naturalnego materiału, a co za tym idzie, w jej włóknach rozwija się mniej drobnoustrojów. To z kolei może mieć wpływ np. na pojawianie się pryszczy i stanów zapalnych skóry.

poduszka minky

Poduszka Minky bordo 40x40

Standardowe wymiary poszewek na poduszki

Bardzo istotny jest także dobór rozmiaru pościeli. Jeśli poszewka będzie za duża, konieczna będzie krawiecka przeróbka. Jeśli zaś rozmiar poszewki będzie za mały, czeka nas noc na zbyt mocno ubitej poduszce, albo, jeśli różnica wymiarów będzie naprawdę znaczna, powleczenie pościeli może w ogóle się nie udać.

Warto dokładnie zmierzyć swoje ulubione poduszki przed wyborem rozmiaru pościeli i nie polegać na tzw. standardowych wymiarach. Taki dopisek często można znaleźć na opakowaniach, jednak musimy pamiętać, że te standardy różnią się, chociażby ze względu na kraj produkcji pościeli.

Rozmiary poszewek na poduszki

W naszym sklepie znajdziecie Państwo duży wybór typowych i mniej standardowych rozmiarów poszewek na poduszki. Tak zwane jaśki, czyli 40×40, poszewki w typowych rozmiarach, czyli 50×60 i 50×70, ale i większe 50×80 czy 70×80. (wszystkie wymiary podane w centymetrach).

Dekoracyjne poszewki na poduszki

Poduszki dekoracyjne rządzą się trochę innymi prawami niż te pościelowe, na których śpimy. Ozdobne poduszki mogą mieć najróżniejsze kształty, rozmiary, a na ich powłoczki najlepiej sprawdzają się materiały grubsze, sztywniejsze i bardziej odporne na wycieranie. Domieszki tworzyw sztucznych dają nie tylko gwarancję większej wytrzymałości, ale także niesamowicie intensywnych kolorów nadruku. Polecamy popularne poszewki tkaniny Minky - bardzo miękkiej, pluszowej mikrofibry. Posiadamy dużo dostępnych, modnych kolorów z tej kolekcji. A jeśli o kolorach mowa...

poszewka na poduszkę masza i niedźwiedź

Poszewki licencyjne Masza i Niedzwiedź 40x40

Duży wybór kolorów

Jak wspomnieliśmy wyżej, nadruki na syntetycznych pościelach charakteryzują się zazwyczaj bardziej intensywnymi kolorami, co daje możliwość wyboru naprawdę ekstrawaganckich i fantastycznych wzorów. Co prawda nie istnieje chyba żadna zasada dotycząca tego, w jakim kolorze pościeli śpi się najlepiej, my jednak zachęcamy do tego, by przy wyborze poszewek na poduszki i kołdry uwzględniać również ten aspekt. Otaczanie się ulubionymi barwami ma duży wpływ na nasze samopoczucie.

A w naszym sklepie znajdziecie Państwo wszystko, czego Wam trzeba. Pościele i poszewki na poduszki do wyboru, do koloru. : -)