Wczytuję dane...

Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Regularny rytm

Tę poradę każdy rodzic usłyszy najczęściej. Dotyczy ona konieczności utrzymania stałego rytmu dnia malucha.  W zasadzie już od pierwszych godzin, należałoby przemodelować życie, aby pewne rzeczy  odbywały się o regularnych porach i były konsekwentnie przestrzegane. Jest to jeden z najlepszych sposobów na spokojny sen niemowlaka. Dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do pewnych rytuałów i dzięki temu jest spokojniejsze w chwili, gdy przychodzi pora na sen. 

Dlatego rodzice powinni pilnować odpowiednich godzin karmienia, spacerów, drzemek i kąpieli. Nawet nie znając się na zegarze, dzieci czują naturalny porządek, który wprowadza taka regularność. Czują się pewnie, są spokojniejsze i łatwiej jest im się wyciszyć. Niejeden rodzic przekonał się, że przeraźliwy płacz niemowlaka w nocy pojawił się po nieoczekiwanych zmianach w planie dnia. Dlatego każda podróż z malutkim dzieckiem to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości i nerwów rodziców. 

Jeśli usystematyzujemy dziecku dzień, zapewnimy mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Sen maluszka jest niezwykle ważny nie tylko dla jego rozwoju, ale i dla rodziców, którzy potrzebują odpowiedniej regeneracji. Przyzwyczajanie dziecka, że dzień rozpoczyna się np. od odsłonienia żaluzji i wyjęcia z łóżka, a kąpiel i karmienie wieczorem to ostatnie elementy przed zaśnięciem, łatwiej zapadnie w sen. O ile nie cierpi na jakieś dolegliwości, w tym zmorę wszystkich rodziców, kolkę, to powinien spokojnie przespać czas do kolejnego karmienia.


Wyciszenie

Dzieci potrafią być bardzo rozbrykane. Trudno im kończyć pełen wrażeń i zabawy dzień. Jako rodzice mamy podobnie, gdy po emocjonujących wydarzeniach odtwarzamy je w myślach, zakłócając zapadnięcie w sen. Dlatego tak ważne, dla spokojnego snu niemowlaka jest odpowiednie wyciszenie. Jednym z prostszych sposobów jest korzystanie z kołysanek. Czy będziemy śpiewać je samodzielnie, czy skorzystamy z gotowych nagrań nie ma tutaj znaczenia. Ważne jest, aby melodie były spokojne i odprężające. Dzięki temu, dzieci szybciej się wyciszą i zapadną w sen. 

Równie dobrym sposobem na spokojny sen niemowlaka jest czytanie mu bajek lub odtwarzanie ich z audiobooków. Można to robić już od najwcześniejszych lat, a naukowcy są zgodni, że kojący głos rodzica czy lektora, pozytywnie wpływa na rozwój mózgu malucha. Z czasem czytanie bajek stanie się wspólnym rytuałem, który nie tylko zapewni dziecku spokojny sen, ale także umocni rodzinne więzi. 

Na rynku dostępnych jest też wiele specjalnych urządzeń, które emitują tzw. biały szum czy odgrywają różne uspokajające melodie. Rodzice mogą wybrać odpowiednie kombinacje dźwięków, które najbardziej podobają się ich dzieciom. Dostępne są też specjalne projektory, które wyświetlają na ciemnym suficie obrazy powoli obracających się gwiazd czy zwierzątek. Rozwiązań jest naprawdę wiele i tylko od rodziców zależy, jakie wybiorą, aby zapewnić zdrowy sen niemowlaka.


Spacer

Wielu rodziców wskazuje, że sposobem na dobry sen niemowlaka, jest zabranie go w wózku na spacer, albo na przejażdżkę samochodem dookoła osiedla. Nie ma nic złego w tej metodzie, bo kołysanie wózka lub samochodu powoduje, że maluchy szybko usypiają. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie jakość powietrza pozwala na spacery, to wpłyną one tylko korzystnie na zdrowie malucha, dotleniając rozwijający się mózg. Największym wyzwaniem pozostaje przeniesienie śpiącego dziecka z wózka czy samochodu do mieszkania i łóżeczka. Wiele dzieci budzi się przy tej czynności, dlatego rodzice czasem pozwalają spać niemowlakom w wózku, a przenoszą je dopiero podczas karmienia.


Wygodna, ciepła i bajkowa pościel

Każdy rodzic dobrze wie, że dobra pościel ma wpływ na spokojny sen maluszka. Wykonana z naturalnych surowców i nieuczulająca pościel stanowi miękkie otoczenie, w którym łatwiej jest się wyciszyć. Warto pamiętać, że pościel powinna być dopasowana do temperatury otoczenia. Przegrzewanie dziecka negatywnie wpływa na długość i jakość jego snu. Na zdrowy sen dziecka wpływa też przewietrzenie pokoju przed jego snem. W sezonie grzewczym warto trochę ograniczyć grzanie kaloryferów, albo zmienić kołdrę na lżejszą. Starsze dzieci z pewnością docenią, jeśli pościel dla dzieci będzie zawierała wzory z bohaterami z ulubionych bajek. W końcu maluch ma spokojniejszy sen, gdy czuwa nad nim ukochany heros.