Wczytuję dane...

Jak wybrać pościel dla nastolatka?

 Nie jest łatwo dojść do porozumienia z nastolatkiem, który wszystko wie lepiej, nie jest skłonny do negocjacji i na dodatek ma wizję swojego pokoju daleko odbiegającą od wizji rodziców. Mimo wszystko warto pozwolić dziecku w tym wieku decydować o tym jak będzie wyglądał jego pokój. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego że to jednak j e g o pokój - miejsce, w którym spędza najwięcej czasu (bywa, że  w ogóle trudno go stamtąd wyciągnąć...), a przecież każdy chce, żeby jego osobista świątynia dumania była umeblowana i zaaranżowana tak, jak lubi najbardziej. Po drugie, oddając część decyzji w ręce nastolatka uczymy go trudnej sztuki wyboru. I po trzecie wreszcie, kiedy nastolatek sam dokona wyboru, będzie o swój pokój bardziej dbał.

Pościel młodzieżowa


Nie na każdym polu możemy oddać decyzję w ręce dziecka. Meble są zwykle najdroższym elementem wystroju pomieszczenia, więc ich zakup musi uwzględniać możliwości domowego budżetu. Ale już przy zakupie tekstyliów: rolet, zasłon, dywanu, koców, poduszek czy pościeli możemy dać nastolatkowi wolną rękę. Zwłaszcza pościel młodzieżowa doskonale nadaje się do manifestowania swoich upodobań i stosunku do świata. Przy założeniu, że łóżko człowieka w wieku dojrzewania jest zwykle rozkopane i pełne dodatkowych atrakcji jak komputer, zeszyty służące do symulowania uczenia się w pozycji leżącej i przekąski, pościel młodzieżowa działa niczym transparent obwieszczający każdemu, kto odważy się wsadzić głowę do pokoju, jaki ma się stosunek do świata. Nadruki na poszwie i poszewkach mogą zdradzić, czy młody człowiek wciąż jeszcze ma wrażliwość dziecka albo dystans do świata i gustuje w zabawnych kreskówkach, czy może zaczyna już doceniać zalety ekskluzywnej pościeli satynowej.

Tak, istnieje także ekskluzywna pościel dla młodzieży, istnieją nastolatki, które w niej gustują. Jednak największą popularnością cieszą się komplety pościeli z czystej bawełny, z dwustronnymi nadrukami i zapinane na zamek błyskawiczny - guziki i rzepy są w wyraźnym odwrocie. Dwustronny nadruk daje możliwość układania kołdry w zależności od aktualnego samopoczucia - jedna strona ma zwykle print graficzny, na drugiej znajduje się obrazek.


Wiele wzorów nadrukowywanych na pościelach młodzieżowych ma charakter unisex (panorama Nowego Yorku, zabawne memy, zwierzaki), ale producenci biorą też pod uwagę fakt, że w wieku nastu lat młodzi ludzie bardzo silnie utożsamiają się ze swoją płcią. Stąd pościel młodzieżowa dla chłopca i pościel młodzieżowa dla dziewczyny znacznie mogą się od siebie różnić zarówno w kwestii kolorów jak i nadruków.

pościel dla nastolatka

Komplet pościeli młodzieżowej - na co zwrócić uwagę


Jak już wspomniano, nowoczesne komplety pościeli dla dzieci i młodzieży zapinane są na zamek błyskawiczny. Wygodnie ukryty pod zakładką z materiału, jest bezpieczny i niewidoczny. Zarówno ekskluzywna pościel satynowa dla młodzieży jak i ta szyta z mniej wyrafinowanych materiałów zawsze jest w stu procentach bawełniana. To ważne, bo bawełna jest surowcem naturalnym, nieuczulającym i dającym nieporównywany, do innych materiałów, komfort termiczny podczas spania.Trzeba przecież pamiętać, że w wieku dojrzewania, kiedy żyje się pod dyktando hormonów, człowiek może mieć problemy z termoregulacją - wciąż mu za zimno albo za gorąco. Dobrze dobrana pościel młodzieżowa pozwoli spokojnie przespać noc i rano obudzić się w miarę przytomnym - przecież przed każdym nastolatkiem długi dzień ciężkiej pracy w szkole.
Nadruki na nowoczesnej młodzieżowej pościeli bawełnianej powstają wyłącznie przy użyciu barwników spełniających rygorystyczne normy jakości. Nie ma więc obaw, że pościel zblaknie czy zafarbuje w praniu albo spowoduje objawy alergii. Nadruki są intensywne i trwałe. 

W zależności od potrzeb, możemy zamówić komplet w różnych rozmiarach: pościel młodzieżowa 160x200 i 140x200 czy 200x210 to najczęściej wybierane warianty. Za minimalną dopłatą można wybrać opcję z dwiema poszewkami zamiast jednej.

pościel dla dzieci

Czy pościel dla dzieci i młodzieży musi pasować do reszty tekstyliów?Pościel młodzieżowa może wpisywać się w konwencję i aranżację całego pokoju, ale może też stanowić zabawny kontrapunkt. Kiedy w pokoju starszego nastolatka widzimy pościel z dziecięcymi nadrukami, możemy przypuszczać, że młody człowiek ma spore poczucie humoru i dystans do świata. Łóżko z ekskluzywną pościelą z bawełnianej satyny, zdające się być twierdzą na środku pokoju, którego organizacja pozostawia wiele do życzenia, także wiele mówi o swoim użytkowniku.

Fajna pościel dla młodzieży to przyjemność ze spędzania czasu w swoim pokoju, z poczucia, że jest się u siebie i na swoich warunkach. Nawet jeśli nie pasuje ona do pozostałych tekstyliów, warto pozostawić młodemu człowiekowi ten margines swobody. Gdzie w końcu ma się czuć najlepiej na świecie, jeśli nie w miękkiej ciepłej pościeli - gdzie ma się ukryć przed jutrzejszą klasówką, kłopotami sercowymi i całym złem tego świata, jeśli nie w łóżku...?